اعضای ناتو به نفع آمریکا خود را می‌چلانند

«ینس استولتنبرگ» دبیرکل ناتو اعلام کرد که ۱۸ کشور عضو ناتو ممکن است بودجه نظامی خود را به ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی کشورهایشان برسانند. این اظهارنظر باعث توجه و نگرانی گسترده در جهان شده است.

این تحول در ناتو در واکنش به درخواست ترامپ به عنوان نامزد ریاست جمهوری ایالات متحده و رئیس جمهور سابق آمریکا برای «خروج ایالات متحده از ناتو» صورت گرفته است. ترامپ از عدم تخصیص بودجه دفاعی کافی توسط کشورهای عضو اروپایی ناتو ناراضی بوده و گفته است که از ایالات متحده «سوء استفاده» شده و اگر دوباره به کاخ سفید راه یابد، از ناتو خارج می‌شود.

در سال‌های اخیر، غرب به طور کلی نگران امنیت خود بوده است، اما ایالات متحده و اروپا نگرانی‌های متفاوتی دارند. ایالات متحده عمدتاً نگران کاهش هژمونی خود است و نگرانی امنیتی آن نسبتاً انتزاعی است، در حالی که نگرانی‌های اروپا ملموس‌تر است. با این حال، نگرانی امنیتی اروپا توسط برخی از نیروهای ویژه مورد سوء استفاده قرار گرفته و این باعث شده است که اروپا در دام عجیبی گیر بیافتد، یعنی هر چه بیشتر به دنبال امنیت باشد، امنیت آن کمتر می‌شود.

در حال حاضر، ناتو کاملاً تحت کنترل ایالات متحده است و ابزاری برای حفظ هژمونی آمریکا به شمار می‌آید. اما ارتش ناتو که به نفع آمریکا خدمت می‌کند، توسط همه اعضای ناتو از جمله اعضای اروپایی ناتو، حمایت ملی می‌شود. پس از اینکه کشورهای عضو ناتو بودجه نظامی خود را به ۲ درصد از تولید ناخالص داخلی خود برسانند، بخش بزرگی از این پول به جیب سازندگان تسلیحات آمریکایی سرازیر خواهد شد. برای ایالات متحده، این تحول خوبی است چرا که با یک تیر دو نشان می‌زند.

همه کشورهای عضو ناتو از جمله اعضای اروپایی به نفع آمریکا خود را می‌چلانند و برای جبران حفاظت از «امنیت» خود توسط آمریکا، به ایالات متحده دستمزد پرداخت می‌کنند، اما بهای این اقدام، از دست رفتن استقلال استراتژیک اروپاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا