وقت گذراندن با مردم؛ سنت عید بهار آقای «شی»

سبزیجات و میوه‌ها در گلخانه‌ای یک روستا واقع در کلانشهر «تیان‌جین» (شمال چین) منتظرند تا برداشت و روانه بازار شوند. بعضی از این محصولات بسته بندی شده تا سر میز غذاخوری مردم مورد استفاده قرار بگیرند.

روستای «دیلیو‌بو» که به خاطر منشاء اصلی سبزیجات پکن و تیان‌جین مشهور است، محصولات کشاورزی خود را به این کلانشهرها طی عید بهار یا سال نوی چینی عرضه خواهد کرد.

این روستا اولین مقصد تور بازدید دو روزه «شی چین پینگ» رئیس جمهور چین در تیان‌جین بود و او روز پنجشنبه با روستاییانی که از سیل تابستان گذشته خسارت دیدند، دیدار داشت و از روند احیای تولید کشاورزی محلی کسب اطلاع کرد.

آقای شی که دبیرکل کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس کمیسیون نظامی مرکزی نیز هست، یکبار گفته بود: من به طور خاص به مقامات توده و عموم جامعه در شروع سال نوی چینی اهمیت می‌دهم.

سال‌هاست شی جین پینگ سنت دیدار از مردم عادی به ویژه گروه‌های کم‌برخوردار را در آستانه عید بهار که مهمترین تعطیلات در تقویم چینی محسوب می‌شود، حفظ کرده است. این رویداد سنتی امسال ۱۰ فوریه آغاز می‌شود و این عید زمانی برای سپری کردن اوقات به صورت سنتی در کنار خانواده است.

 آقای شی همیشه به مردم فکر می‌کند

رئیس جمهور چین یک ماه قبل هنگام ایراد پیام سال نوی میلادی، موضوعاتی که همچنان در اولویت فکری وی باقی مانده‌اند را فهرست‌وار گفت که از جمله آنها می‌توان به مناطق آسیب دیده از سیل، طوفان، زلزله یا دیگر بلایای طبیعی اشاره کرد.

وقتی او روز پنجشنبه به دیدن آسیب دیدگان از سیل در روستای دیلیوبو رفت بار دیگر نگرانی‌اش برای این گروه از مردم را مورد تاکید قرار داد.

شی به روستاییان گفت: کمیته مرکزی حزب کمونیست و کمیته‌های حزب و دولت‌ها در تمام سطوح همواره به ایمنی و راحتی مردم فکر می‌کنند.

این نخستین بار نیست که رئیس جمهور چین یک منطقه فاجعه دیده را برای آغاز بازدید سالانه پیش از عید بهار، برگزیده است. در ژانویه ۲۰۲۲ او برف را نادیده گرفته و به دیدار مردم یک روستای کوچک با نام «فنگ‌نان‌یوان» در استان «شانشی» (شمال چین) رفت جایی که از سیل‌های پاییز شدیدا آسیب دیده بود.

 پیشبرد فرهنگ سنتی چین

«خیابان فرهنگ باستانی تیان‌جین» که در میان انبوهی از غرفه‌های باستانی و کوچه‌های پر پیچ و خم قرار دارد بسیاری از برندهای معروف را در خود جای داده و سخت مشغول آماده‌سازی‌های برای شروع سال اژدهاست.

دروازه به سبک باستانی شاخص آن که با المان‌های اژدها و ققنوس چینی تزیین شده حالا با رنگ جذاب «سرخ چینی» می‌درخشد و بازدیدکنندگان سراسر کشور را مجذوب خود می‌کند.

آقای شی هنگام بازدید از این خیابان در روز پنجشنبه بر اهمیت پیشبرد فرهنگ سنتی چین تاکید کرد؛ پیامی که او طی دیدار قبلی‌اش از تیان‌جین در سال ۲۰۱۹ هم بر آن تاکید کرده بود.

رئیس جمهور چین گفت: مدرنیزاسیون چینی بدون میراث بری و ترویج فرهنگ سنتی خوب چین امکان پذیر نخواهد بود.

او از تیان‌جین به عنوان شهری با ویژگی‌های بزرگ و جذاب یاد کرد و خواستار تلاش‌های برای حفاظت و استفاده درست از ساختمان‌های تاریخی و فرهنگی آن شد تا این ابنیه در ساخت یک کلانشهر مدرن بدرخشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا