چرا تبلیغات اسرائیل در فضای مجازی برای کاربران چینی قانع کننده نیست؟

در پی شروع درگیری های جدید میان فلسطین و اسرائیل، دیپلماتهای اسرائیلی مقیم چین تلاش هایی را برای جلب حمایت کاربران فضای مجازی چینی از اسرائیل آغاز کرده اند. سفارت اسرائیل در چین در حسابهای خود در شبکه های اجتماعی چین مثل «وی بو» حدود صد مطلب منتشر کرده و از طریق شیوه های خاص تدوین، قصد داشته کاربران چینی را به حمایت از اسرائیل و مخالفت با حماس قانع کند.

اما نکته غیرمنتظره برای اسرائیل این است که اکثر کاربران چینی با ثبت نظرات خود زیر این مطالب، به مخالفت با اسرائیل پرداخته اند و حتی اسرائیل را به «نازی»، «شیطان» و «تروریست» بودن متهم کرده اند. همین امر باعث شده سفارت اسرائیل در چین برای اجتناب از چنین نظراتی، بخش دیدگاه های زیر مطالب خود را غیرفعال کند.

در همین حال پیامهای سفارت ایران در چین در شبکه های اجتماعی چین مورد استقبال بیشتر چینی ها قرار گرفته است. بسیاری از کاربران فضای مجازی در چین می گویند از طریق این پیامها از رنجهای امروز مردم غزه آگاه شده اند.

حال پرسش این است که چرا تبلیغات اسرائیل در فضای مجازی برای کاربران چینی قانع کننده نیست؟

شاید با نگاه به برخی از نظرات کاربران چینی بتوان پاسخ این پرسش را یافت:

«در سال ۱۹۳۷ سربازان متجاوز ژاپنی هیچ یک از کودکان شهر نان جینگ رحم نکردند. رنجهای کنونی فلسطین به همه چینی ها یادآوری می کند که زندگی مرفه امروز ما به بهای خون اجدادمان به دست آمده است.»

«وضعیت کنونی فلسطین مثل یک مستند زنده، چینی ها را یادآور جنایت های تاریخی ژاپنی ها در چین است. یادمان باشد که در سال ۱۹۳۷، ژاپنی ها هیچ کدام از مردم شهر نان جینگ از بزرگ گرفته تا کوچک رحم نکردند.»

«ما با فلسطینی ها همدردیم به این دلیل که با آنها سابقه مشابهی داریم.»

«ما هم این سابقه را داشتیم. ژاپنی ها حتی به بچه هایی که هنوز تو شکم مادر بوده و به دنیا نیامده نیز رحم نکردند.»

با مشاهده این نظرات می توان متوجه شد که دلیل قانع نشدن کاربران اینترنتی چینی از تبلیغات سفارت اسرائیل در چین، داشتن تجربه تاریخ مشابه با مردم فلسطین است و همین باعث همدردی امروز آنها با فلسطینی ها شده است. این سابقه مشابه مربوط به تجاوز ژاپن به چین در جنگ جهانی دوم است که در سال ۱۹۳۷، پس از به تصرف در آمدن پایتخت آن زمان چین که شهر نان جینگ بود، ژاپنی ها نسل کشی مشهور به «کشتار نان جینگ» را مرتکب شدند و در آن، ۳۰۰ هزار نفر از غیرنظامیان و نظامیانی را که تسلیم شده بودند را قتل عام کردند.

امروز کاربران فضای مجازی چین به خاطر بهره بردن از آموزش های درست و سیستماتیک، از سابقه تاریخی به وجود آمدن مساله فلسطین آگاهند و توانایی تشخیص درست از نادرست را دارند. در عین حال احساسات انسانی این کاربران باعث می شود که با دیدن درد و رنج مردم فلسطین با آنان همدردی کنند. دلیل اصلی شکست تلاش‌های تبلیغاتی اسرائیل در چین از زمان آغاز درگیری های جدید میان دو طرف نیز همین است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا