۱۰ سالگیِ کمربند و جاده؛ ابتکاری که تغییرات اساسی برای جهان به ارمغان آورد

یک ابتکار در ۱۰ سالگی خود چه مزایایی می‌تواند برای جهان داشته باشد؟ سومین «مجمع همکاری بین‌المللی کمربند و جاده» ۱۷ و ۱۸ اکتبر (۲۵ و ۲۶ مهر) برگزار می‌شود و این فرصت را به مردم می‌دهد تا به طور خلاصه مزایای این ابتکار را بررسی کنند.

بر اساس اخبار رسمی چین، مجمع فوق نمایندگان بیش از ۱۴۰ کشور و بیش از ۳۰ سازمان بین‌المللی در سراسر جهان را به خود جذب کرده است. این افراد برای همکاری و ترویج توسعه مشترک به چین آمده‌اند. یک دلیل مهم برای محبوبیت بالای این مجمع این است که ساخت مشترک کمربند و جاده طی ۱۰ سال گذشته تغییرات جدید واقعی برای جهان به ارمغان آورده است.

هدف از راه اندازی ابتکار کمربند و جاده حل مشکلات توسعه جهان بوده است. قابل توجه‌ترین دستاور این ابتکار تزریق انرژی و انگیزه جدید به رشد اقتصادی جهان است. ساخت مشترک کمربند و جاده طی ۱۰ سال گذشته، منجر به بیش از سه هزار پروژه همکاری و سرمایه‌گذاری‌های تریلیون دلاری شده است.

چین تا پایان ژوئن ۲۰۲۳ بیش از ۲۰۰ سند همکاری در چارچوب ابتکار کمربند و جاده با بیش از ۱۵۰ کشور و بیش از ۳۰ سازمان بین‌المللی امضاء کرده است. تحقیقات «بانک جهانی» نشان می‌دهد اجرای کامل ابتکار کمربند و جاده تجارت میان کشورهای شریک در ساخت آن را ۴.۱ درصد افزایش خواهد داد. انتظار می‌رود این ابتکار تا سال ۲۰۳۰، هر ساله ۱.۶ تریلیون دلار سود جهانی ایجاد کند و پیش بینی می‌شود ۷.۶ میلیون نفر از کشورهای کمربند و جاده را از فقر مطلق خارج کند.

ابتکار کمربند و جاده به عنوان یک کالای عمومی محبوب بین‌المللی و یک پلتفرم همکاری بین‌المللی نه تنها سود اقتصادی به ارمغان آورده بلکه حکمرانی جدیدی را نیز ارائه کرده است. در حال حاضر توسعه اقتصادی جهانی نامتوازن است، سیستم حکمرانی ناقص است و اکثر کشورهای در حال توسعه با تنگناهایی مثل کمبود بودجه روبرو هستند.

چین در تاسیس «صندوق جاده ابریشم» سرمایه گذاری کرده و «بانک توسعه زیرساخت آسیایی» را با کشورهای مرتبط تاسیس نموده به گونه‌ای که کانال‌های سرمایه گذاری و تامین مالی برای کشورهای کمربند و جاده را توسعه داده و سیستم حکمرانی اقتصادی جهان را بهبود بخشیده است.

ساخت مشترک ابتکار کمربند و جاده طی ۱۰ سال گذشته تغییرات اساسی برای جهان به ارمغان آورده است. اما این ۱۰ سال اول فقط مقدمه این روند است. چگونه از یک نقطه شروع تاریخی جدید باید آغاز کرد؟

جهان منتظر گرفتن پاسخ سوالات بالا از سومین «مجمع همکاری بین‌المللی کمربند و جاده» است.

به گزارش رسانه‌های رسمی چین، این مجمع بر راه‌های مواصلاتی، توسعه سبز، اقتصاد دیجیتال و دیگر حوزه‌ها تمرکز خواهد داشت و به مجموعه نتایج همکاری دست خواهد یافت که پیش بینی می‌شود در مجموع از دو مجمع قبلی فراتر رود.

این رویداد بار دیگر نشان می‌دهد ابتکار کمربند و جاده از چین نشأت گرفته، متعلق به جهان است و به تمام بشریت نفع می‌رساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا