دلتنگی شی جین‌ پینگ برای «زادگاه‌هایش»

سپتامبر سال ۲۰۱۳ حدود نیمه پاییز، شی جین پینگ رئیس جمهور چین در تالار کنفرانس اصلی دانشگاه نظربایف قزاقستان، با ایراد یک سنخرانی تاریخ‌ساز، برای نخستین بار مفهوم «کمربند اقتصادی جاده ابریشم» را مطرح کرد. اما علاوه بر خود مفهوم، او نیز در این سخنرانی که حدود عید نیمه پاییز چین انجام شد، به زادگاه خود، استان «شا‌آن‌شی» چین اشاره کرد. او گفت،: «شا‌آن‌شی زادگاهم مبداء جاده ابریشم باستانی است. امروز در اینجا، با مرور تاریخ جاده ابریشم، به یاد طنین زنگوله شترها و دودهای عمودی که در بیابان به چشم می خورد، افتادم و یک احساس صمیمانه دریافت کردم.»

     ۱۲ فوریه سال ۲۰۱۵ شی جین پینگ در راه سفر به روستای «لیانگ جیا هه» استان «شا‌آن‌شی» برای دیدن آشناهای قدیمی خود

استان «شاآن‌شی»آآنیث ‌آنسی  زادگاه شی جین پینگ است، جایی که او سال ها در آنجا کار و زندگی کرده است. در اواخر دهه ۱۹۶۰، شی جین پینگ به عنوان یک کشاورز عادی در روستای کوچکی به نام « لیانگ‌جیاهه» از توابع همین استان، هفت سال را سپری کرد. او در اینجا در حالیکه از خانواده خود جدا شد، به روش غارنشینی زندگی می کرد و همانند دیگر اهالی روستا، همراه با آنها به گوسفندچرانی، تهیه علوفه و حمل زغال سنگ می پرداخت. در این جریان، او با روستاییان احساس عاطفی برقرار کرد، طوری که در اکتبر سال ۱۹۷۵ زمانی که او روستای «لیانگ‌جیاهه» را ترک می کرد، به روستاییان گفت: «اینجا را برای تحصیل در دانشگاه در شهر ترک می کنم. هرگز تمام آنچه لیانگ‌جیاهه به من داده را فراموش نخواهم کرد.»

خاطرات خوش شی جین پینگ برای لیانگ‌جیاهه آن قدر زیاد بود که سی سال پس از آن، یعنی در سال ۲۰۱۳، زمانی که او به عنوان رهبر چین از کاستاریکا بازدید کرد و مهمان یک کشاورز محلی در خانه اش شد، بار دیگر تجربه خود را به عنوان یک کشاورز در روستای لیانگ‌جیاهه مرور کرد. پسر کشاورز کاستاریکایی هنگام مرور این خاطرات گفت: «تعداد کمی از رهبران کشورها به تجربه کشاورز بودن خود افتخار می کنند اما شی جین پینگ یکی از آنها است.»

 

روز ۳ ژوئن ۲۰۱۳ شی جین پینگ رئیس جمهور چین و همسرش «پنگ لی یوان» مهمان یکی از کشاورزان محلی کاستاریکا شدند

علاوه بر این سفر به کاستاریکا، در مواقع دیگر مانند سخنرانی در ایالت واشنگتن آمریکا، شرکت در مجمع عالی کاهش فقر و توسعه و میزبانی گفتگوی عالی رتبه توسعه جهانی، شی جین پینگ بارها به تجربه خود در روستای لیانگ‌جیاهه اشاره کرده است.

شی جین پینگ گفته است: «دلتنگی چیست ؟ یعنی موقعی که از جایی می روید، بلافاصله دلتان برای آن جا تنگ می شود.»

شهر «جنگ دینگ» استان «هه‌بی» نیز جاهای دیگری است که شی جین پینگ هنوز برایش دلتنگ می شود و آن را «زادگاه» دیگر خود نامیده است.

در بهار ۱۹۸۲، شی جین پینگ داوطلبانه برای کار، پکن با شرایط بسیار بهتر را به مقصد شهر «جنگ دینگ» محروم ترک گفت و سه سال را در آنجا گذراند. به دلیل کارهای خلاقانه زیادی که انجام داد، او به عنوان دبیر کمیته حزب کمونیست شهر انتخاب شد.

شی در ماه جولای سال ۲۰۱۳ در سفر به استان «‌هه‌بی» و در هنگام ملاقات با آشناهای قدیمی خود در روستای «یوان جوانگ» از توابع شهر «جنگ دینگ»، سابقه کار و زندگی خود در شهر «جنگ دینگ» را به یاد آورد و گفت: «آن زمان هر روز با رفقا بودم و با آنها گپ می زدم، مشورت می کردم و کار می کردم و کاملا دریافتم که چه چیزهایی می تواند باعث خوشنودی یا عصبانیت یا غم آنها شود.»

 

سال ۱۹۸۳ شی جین پینگ به عنوان دبیر وقت کمیته حزب کمونیست شهر «جنگ‌دینگ» برای کسب نظرات و پیشنهادات مردم، میزی را همین طور در خیابان قرار داد تا در اولین فرصت، نظرات و پیشنهادات شهروندان درباره امور شهر را بشنود.

شی جین پینگ همچنین در یکی از مقالاتش نوشته است: «جنگ‌دینگ زادگاه دوم من است. این شهر دارای تاریخ دیرینه، فرهنگ درخشان و مردم پرکار است. عاشق این زادگاهم هستم.»

شی گفته است که سابقه ۳ ساله در شهر جنگ‌دینگ سابقه ای عادی نبود، چرا که همین سابقه باعث شد که او به خاطر وضعیت مردم، احساس خوشنودی یا غم و عصبانیت کند.

چنین ارتباطی با مردم، در همه جا، از لیانگ‌جیاهه تا جنگ‌دینگ، فوجیان، شانگهای و پکن و در سمت‌های مختلف از دبیرکل کمیته مرکزی حزب، رئیس جمهور و رئیس کمیسیون مرکزی نظامی، قابل مشاهده است.

 

۲۴ مارس سال ۲۰۲۱، شی جین پینگ در پارک طبیعی فوشان شهر «فوجو» استان «فوجیان» به شهروندان درود می فرستد.

سال ۱۹۸۵، شی جین پینک کار ۷ ساله خود را در استان فوجیان آغاز کرد. مثل گذشته، او هم «فو جیان» را «زادگاه» دیگر خود در نظر گرفت. او گفته است: « من احساسات عمیقی نسبت به کوه ها، رودخانه ها، گیاهان و درختان اینجا دارم. بعد از ترک فوجیان، من همیشه به فوجیان توجه کرده ام. برخی از افکار و کاوش‌هایی که در حین کار در اینجا داشتم همچنان در کارهای بعدی ادامه و تعمیق یافته و برخی از آنها در گستره بزرگتری در کشور عملی شده است.»

۲۳ سپتامبر سال ۲۰۲۳ حدود عید نیمه پاییز، شی جین پینگ در کرانه دریاچه غربی شهر «هانگ جو» مرکز استان «جه جیانگ» با ترتیب دادن ضیافت شام از مهمانان گرامی خارجی که برای شرکت در مراسم افتتاحیه نوزدهمین دوره بازیهای آسیایی حاضر شده بودند، استقبال کرد. او در سخنرانی خود در این ضیافت شام گفت: «سالها در استان جه جیانگ کار کرده ام. جه جیانگ همیشه بر سیاست گشایش و اصلاحات پایبنده بوده و با سرعت بیشتری در حال توسعه باکیفیت است.»

 

۲۰ سپتامبر سال ۲۰۲۳، شی جین پینگ در شهر «یی وو» استان «جه جیانگ» با اهالی محلی گفتگو می کند.

شی جین پینگ شش سال در استان جه جیانگ کار کرده و شاهد توسعه این استان بوده است. او گفت: «پس از آغاز کارم در کمیته مرکزی حزب و دولت مرکزی، بارها به جه جیانگ سفر داشتم و هر بار هم حداقل یکی دو شهرش را گشته ام.»

امروز مصادف با عید نیمه پاییز است. در این روز ماه به کامل ترین شکل خود ظاهر می شود و چینی ها آن را نماد کامل بودن خانواده می دانند. در این عید، هم دلتنگی چینی ها برای خانواده و هم برای زادگاهشان برجسته تر می شود. این دلتنگی در این روز در مورد شی جینگ پینگ، دلتنگی وی برای ۱.۴ میلیارد نفر از مردم است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا