گفت و گوی شی جین پینگ با سیریل رامافوسا رئیس جمهور آفریقای جنوبی

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین صبح روز ۲۲ اوت به وقت محلی،  با سیریل رامافوسا رئیس جمهور آفریقای جنوبی در کاخ ریاست جمهوری در پرتوریا به مذاکره پرداخت.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد: این چهارمین سفر من به عنوان رئیس جمهوری خلق چین به آفریقای جنوبی است. پس از ۵ سال که دوباره به این کشور سفر کرده ام، احساس بسیار صمیمانه و نزدیکی می کنم. تحت رهبری آقای رئیس جمهور، ساخت و ساز کشور آفریقای جنوبی و نفوذ بین المللی این کشور در حال رونق است. چین از این امر بسیار خرسند است و برای آفریقای جنوبی آرزوی پیشرفت بیشتر در مسیر توسعه خود دارد.

وی افزود: طی ۱۰ سال گذشته، در این سرزمین جادویی آفریقای جنوبی، من شاهد توسعه با شکوه روابط چین و آفریقای جنوبی بوده ام. اکنون، نه تنها شاهد تأسیس مؤسسه کنفوسیوس در دانشگاه صنعتی دوربان در آفریقای جنوبی هستم و  فعالیت جالب «سال چین» را در آفریقای جنوبی تجربه کردم، بلکه دکمه راه اندازی خط تولید کارخانه خودروسازی پکن در آفریقای جنوبی را به همراه رییس جمهور آفریقای جنوبی فشردم.

دلیل روابط خوب بین چین و آفریقای جنوبی و تعمیق دوستی بین این دو کشور در این واقعیت نهفته است که دو کشور و دو حزب در مسیرهای توسعه خود دارایی و پریشانی مشترک و همکاری های با منافع متقابل داشتند و دوستی عمیقی و برادرانه میان خود ایجاد کردند.  امروزه ایستادن در نقطه شروع تاریخی جدید، ادامه دوستی، تعمیق همکاری و تقویت هماهنگی آرزوی مشترک دو کشور و همچنین وظیفه مهمیست که زمانه به ما سپرده است. من مایلم به اتفاق آقای رئیس جمهور مشارکت راهبردی جامع چین و آفریقای جنوبی را به سطح جدیدی برسانم.

ظهر روز ۲۲ اوت به وقت محلی، رئیس جمهور شی جین پینگ و رئیس جمهور سیریل رامافوزا پس از گفتگو در کاخ ریاست جمهوری در پرتوریا به طور مشترک در نشست مطبوعاتی شرکت کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا