جوایز صلح را به جنگ‌طلبان ندهید!

اگر صلح به معنای عدم جنگ باشد، جوایز صلح باید به افرادی که برای پایان دادن، کاهش شدت یا پرهیز از بروز جنگ تلاشی برجسته کرده‌اند، اعطا شود. اما قضیه همیشه اینگونه نبوده است.
اخیرا «انجمن کارشناسان حقوقی جهان» در نیویورک جایزه «صلح و آزادی جهان» را به «اورسلا فون درلین» رئیس کمیسیون اروپا اعطا کرد که باعث شد بحث‌های زیادی در توئیتر به راه بیافتد.
جایزه «صلح و آزادی جهان» عالی‌ترین جایزه انجمن کارشناسان حقوقی جهان برای تقدیر از تلاش‌های کسانی است که که به ایجاد صلح کمک کرده‌اند.
اما بدیهی است که اکثر کاربران در فضای مجازی از دریافت این جایزه توسط اتحادیه اروپا ناراضی هستند. آنها بر آنند اتحادیه اروپا در بحران اوکراین نقش تداوم‌دهنده جنگ را ایفا می‌کند و این با روح جایزه مذکور مغایرت دارد.
یکی از کاربران نوشت: به جای تشویق مذاکره، اتحادیه اروپا سلاح را به اوکراینی‌ها به منظور تداوم جنگی که اصلا نمی‌توانند در آن پیروز شوند، ارائه می‌دهد که اصلا برای صلح مفید نیست.
کاربر دیگری هم صراحتا نوشت: جایزه صلح؟ به جنگ‌طلبان؟
همگان به وضوح آگاهند که پس از بروز درگیری میان روسیه و اوکراین، اتحادیه اروپا گوش به فرمان آمریکا بوده و در ارائه کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین نیز پیرو آمریکا بوده و به تداوم درگیری کمک کرده است. طبیعتا دریافت جایزه فوق توسط اتحادیه اروپا که در بحران اوکراین چنین نقشی داشته، بحث های زیادی برانگیخته است.
اما کنایه آمیزتر این است که دقیقا همزمان با دریافت این جایزه صلح توسط فون درلین، اتحادیه اروپا در حال انجام مشورت برای ایجاد یک صندوق جدید ۲۰ میلیارد یورویی به نام «صندوق دفاعی اوکراین» به منظور تداوم کمک‌های نظامی به اوکراین در چهار سال آینده است.
در طول تاریخ بارها شاهد اعطای جوایز به اصطلاح صلح به افراد نادرست بوده‌ایم. مشهورترین نمونه در سال ۲۰۰۹ اتفاق افتاد که در آن، جایزه صلح نوبل به «باراک اوباما» رئیس جمهور پیشین آمریکا اعطا شد. او در آن زمان آمریکا را برای ادامه جنگ‌های عراق و افغانستان رهبری می‌کرد و در طول هشت سال ریاست جمهوری خود نیز ایالات متحده مشغول جنگ با دیگر کشورها بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا