نگرانی رسانه‌های هندی؛ سیا قصد ساخت کشوری جدید دارد؟

رسانه‌های هندی روز ۱۳ ژوئن (۲۴ خرداد) مقاله‌‌هایی را منتشر کردند که در آن این موضوع مطرح شد که سازمان جاسوسی مرکزی آمریکا (سیا) در حال برنامه‌ریزی برای ساخت یک کشور مسیحی در بنگلادش، میانمار و شمال شرق هند است.

بنا به گزارش رسانه‌های بنگلادش، «شیخ حسینه واجد»، نخست‌وزیر بنگلادش در اواخر ماه مه ناگهان این خبر را فاش کرد: مردی سفیدپوست به او پیشنهاد داده است که تا زمانی که با ساخت پایگاه نیروی هوایی جدید در بنگلادش از سوی کشوری موافقت کند، در انتخابات ۷ ژانویه امسال مانعی برای او ایجاد نمی‌کند، اما حسینه موافقت نکرده است. حسینه گفت: کسانی دارند توطئه‌ای را برنامه ریزی کنند که بخشی از زمین بنگلادش و میانمار را برای ایجاد یک کشور مسیحی مانند تیمور شرقی جدا کنند.

روزنامه «گوا کرونیکل» هند اظهار داشت که بسیاری از مردم حدس می‌زنند که سفیدپوستانی که حسینه اشاره کرده، آمریکایی هستند، زیرا ایالات متحده به جزیره استراتژیک «سنت مارتن» در خلیج بنگال چشم دوخته است. و این ادعا وجود دارد که آمریکا کنترل بر این جزیره را به عنوان پیش شرط حمایت از حسینه و اتحادیه خلق بنگلادش می‌داند. روزنامه «گوا کرونیکل» معتقد است که هر چند که سخنان حسینه بر بنگلادش و میانمار متمرکز بود، اما با توجه به آشفتگی کنونی در ایالت مانیپور هند، این یک هشدار امنیتی به شمار می‌رود.

تصویر گزارش «گوا کرونیکل»

روزنامه «فرست پست» هند اعلام کرد که مداخله آمریکا در امور داخلی کشورهای همسایه هند، اعم از میانمار یا بنگلادش، اثرات سرریز خواهد داشت. هند با بازی‌های ژئوپلیتیک ایالات متحده آشنایی دارد به گونه‌ای که تا دهه ۱۹۷۰ قرن بیستم سیا سلاح و مهمات را در اختیار نیروهای شورشی در شمال شرقی هند قرار می‌داد. این رسانه به نقل از «صدر احمد خان»، رهبر اتحادیه خلق بنگلادش، گزارش داد که اکثر نیروهای شورشی میانمار مسیحی هستند و به راحتی توسط نیروهای خارجی تحریک می‌شوند همچنین تعداد زیادی مسیحی در شمال شرقی هند زندگی می‌کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا