برگزاری نشست گروه ۷ در میانه تردید و اختلافات بیشتر

نشست امسالِ سران گروه ۷ (G7) قرار است در میانه تردید و اختلافات بزرگتر و بیشتر در ایتالیا شروع به کار کند. گرچه «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا امیدوار است با دستورکار خودش بر این نشست تسلط داشته باشد اما کارشناسان بر این باورند که به دلیل شرایط سیاسی در حال تغییر اروپا به ویژه با ظهور قدرتمند راست افراطی در انتخابات اخیر، پیروی بی چون و چرای اروپا از ایالات متحده در موضوعات مرتبط با روسیه-اوکراین و چین دشوار خواهد بود.

«صدای آمریکا» (VOA) روز سه شنبه به نقل از یک منبع مطلع از طرح‌های بایدن، گزارش داد در نشست امسال که قرار است از ۱۳ تا ۱۵ ژوئن (۲۴ تا ۲۶ خرداد) در «آپولیا» واقع در جنوب ایتالیا برگزار شود، هدف آمریکا این است که گروه ۷ را به موافقت بر سر یک سازوکار برای استفاده از دارایی‌های مسدود شده روسیه برای کمک به اوکراین و در عین حال هدف گرفتن به اصطلاح ظرفیت مازاد چین، ترغیب کند.

نشست امسال گروه ۷ از برخی کشورهای «جنوب جهانی» شامل هند و برزیل با تمرکز بر موضوعاتی مثل هوش مصنوعی و چالش‌های توسعه در آفریقا دعوت کرده است.

خبرگزاری «رویترز» گزارش داد، با این وجود، سران این گروه در بحبوحه یک «حال و هوای منفی» گرد هم جمع می‌شوند، زیرا بایدن در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با رای دهندگان قطبی شده و محبوبیت مایوس کننده‌ای روبرو است و سران فرانسه و آلمان با ناکامی‌های چشمگیری پس از انتخابات اخیر پارلمان اروپا مواجه شده‌اند.

به گفته کارشناسان، انتظار می‌رود رهبران غربی بر اصرار به تهدیدها یا چالش‌های به اصطلاح مشترک برای تقویت اتحاد خود در این نشست، ادامه دهند. با این وجود، اختلافات چشمگیر میان اروپا و ایالات متحده بر سر موضوعات خاص همچنان باقی خواهد ماند.

با توجه به تغییر فضای سیاسی کلی در قاره اروپا به سمت راست، کشورهای اروپایی باید منافع خود را چه در مسائل اقتصادی و چه در موضاعت اجتماعی بیشتر در نظر بگیرند.

به عقیده کارشناسان، در خصوص درگیری روسیه-اوکراین نیز تردید قابل توجهی درباره اینکه آمریکا می‌تواند همچنان روی حمایت دو کشور بزرگ اروپا حساب کند یا خیر، وجود دارد. و در رقابت اقتصادی به سرکردگی ایالات متحده با چین، فرانسه و آلمان نیز منافع متفاوت خود را دارند.

«نیکی» رسانه ژاپنی روز چهارشنبه به نقل از منابع دولت ژاپن گزارش داد، پیش بینی می‌شود سران گروه ۷ علاوه بر بحران اوکراین نگرانی‌های خود را درباره تولید مازاد در چین ابراز کنند.

آنها در خصوص مقابله با کنترل صادرات چین بر روی مواد معدنی کلیدی و تولید چینی خودروهای برقی و صفحات خورشیدی بحث خواهند کرد.

همچنین نشست گروه ۷ در حالی برگزار می‌شود که اتحادیه اروپا اخیرا اعلام کرده تعرفه‌های تا ۳۸.۱ درصد را بر خودروهای برقی چین اعمال می‌کند آن هم پس از آنکه بایدن تعرفه بر خودروهای چینی را چهار برابر کرد و از ۲۵ درصد به ۱۰۰ درصد افزایش داد.

«چوی هونگ‌جیان» استاد «آکادمی حکمرانی منطقه‌ و جهانی» زیر نظر «دانشگاه مطالعات خارجی چین» تاکید کرد: هنگامی که آمریکا از به اصطلاح مازاد ظرفیت در چین حرف می‌زند، اساسا از زاویه اقتصادی نیست، بلکه از دیدگاه رقابت راهبردی است.

وی خاطر نشان کرد اما اروپایی‌ها بر خلاف آمریکا تمایل دارند آن را بیشتر به عنوان یک موضوع اقتصادی ببینند.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: به همین دلیل است که رویکرد ایالات متحده نسنجیده است اما اروپا باید بررسی کند که چه سطحی از تعرفه‌ها معقولانه است و این را در نظر داشته باشد که تعرفه‌های افراطی ممکن است واکنش شدید از جانب چین را به همراه داشته باشد و بر صنایع ارروپا تاثیر بگذارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا