برای ماندگاری آسمان آبی

” یادم است وقتی که نشست اپک (APEC) در پکن برگزار می شد، هوا بسیار خوب بود. بعضی ها می پرسیدند که آیا این آسمان “آبی اپک ” ادامه خواهد داشت؟”

روز ۶ مارس، این اظهارات شی جین پینگ، رئیس جمهوری خلق چین، در نشست اعضای کمیته انقلابی کومین‌تانگ، محافل علم و فناوری و محافل محیط زیست و منابع طبیعی در حاشیه دومین نشست چهاردهمین کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین، خاطرات بسیاری را برانگیخت. در آن سال‌ها، در پاییز و زمستان، برخی از مناطق شمال چین همیشه با «مه دود» شدید و در مقیاس بزرگ مواجه می‌شدند و ریزذرات معلق «PM2.5» به یک شاخص زیست‌محیطی تبدیل شده بود که برای مدت طولانی مردم را آزار می‌داد.

شی جین پینگ در مورد دوران کودکی خود در پکن گفت: “همیشه طوفان های شن وجود داشت. در بهار ماسک که می زدیم، روی ماسک ذرات گرد و غبار دیده می شد. وقتی یک روز بیرون می رفتیم، یک لایه خاک روی کف خانه می نشست. در آن زمان PM2.5 نبود بیشتر PM250 بود!”

چه PM250 باشد چه PM2.5 به باور برخی ناظران خارجی «تغییر آن در کمتر از مدت زمان ۳۰ تا ۵۰ سال غیرممکن خواهد بود».

در اواخر پاییز ۲۰۱۴، در ضیافت خوش آمدگویی به اعضای اپک در پکن، شی جین پینگ به طور جدی وعده داد: “این آسمان آبی برای یک مدت کوتاه نیست و این طور نخواهد بود که دیگر شاهدش نباشیم. آسمان آبی پکن در آینده ماندگار خواهد بود.”

پس از ده سال، آن چشم انداز به واقعیت تبدیل شده و آن وعده عملی شده است: در سال ۲۰۲۳، میانگین نسبت روزهای با کیفیت هوای خوب در ۳۳۹ شهر در سراسر چین ۸۵.۵ درصد بود. آخرین داده ها نشان می دهد که میانگین سالانه PM2.5 در پکن برای سه سال متوالی به استاندارد رسیده است و دیدن آسمان “پکن آبی” به یک حالت عادی در این شهر در آمده است.

افکار و اندیشه های شی جین پینگ درباره تمدن زیست محیطی در بیش از ۱۰ سال گذشته نظیر «آب‌های شفاف و کوه‌های سرسبز دارایی‌های ارزشمند هستند»، «اولویت محیط زیست، توسعه سبز»، «همزیستی هماهنگ انسان و طبیعت»، «انسان از کوه ها محافظت می کنند و کوه ها پاداشش را می دهند »، عمیقاً در قلب مردم ریشه دوانده است و با هدایت امور تغییرات جدیدی را به ارمغان آورده است.

با ادامه پیشرفت ساخت چین زیبا، حفاظت از محیط زیست دست آوردهای قابل توجهی حاصل کرده است. با توجه به وضعیت کلی توسعه کشور، توسعه اقتصادی و اجتماعی چین وارد مرحله توسعه با کیفیت بالا شده که مبتنی بر تسریع سبز شدن و کم کربن شدن است و حفاظت از محیط زیست نیز باید وارد مرحله “سطح بالا” شود.

چگونه در شرایط جدید به جلو حرکت کنیم؟ در طول نشست های سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق و کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین در سال جاری میلادی، شی جین پینگ با اعضای محافل محیط زیست و منابع طبیعی تبادل نظر داشت و به نظرات آنها گوش داد.

بخش محیط زیست و منابع طبیعی بخش جدیدی است که توسط چهاردهمین کنفرانس مشورت سیاسی خلق چین ایجاد شد. بیش از ۸۰ نفر از کادرهای حزبی و دولتی، کارشناسان تحقیقات علمی و مسئولان مؤسسات مربوط به حوزه‌های محیط زیست، منابع طبیعی، حفاظت از آب و برنامه‌ریزی شهری اولین دسته از اعضای این بخش بودند.

هو سونگ چین، از بخش محیط زیست دریایی وابسته به وزارت محیط زیست چین در سخنرانی خود با اشاره به کاستی های موجود در رسیدگی به وضعیت آلاینده های جدید گفت که رئیس جمهور شی جین پینگ مدت‌هاست که به این موضوع توجه نشان داده است. رئیس جمهور چین نیز گفت که “مطرح شدن راه چاره برای رفع آلاینده های جدید در حال حاضر بسیار به موقع است.”

آلاینده های جدید در مقایسه با آلاینده های معمولی دارای ویژگی های آسیب زای جدی، خطرات پنهان، تجزیه نشدن آسان، منابع گسترده، دشواری کاهش انتشار و جایگزینی هستند و زمینه ها و دامنه وسیعی را در بر می‌گیرند. این آلودگی ها با سلامت مردم و ایمنی محیط زیست مرتبط هستند و به یکی از موانع جدید در راه بهبود مستمر و عمیق کیفیت هوا، آب و خاک تبدیل شده اند.

در این نشست مشترک، شی جین پینگ مسیری را برای حل این مشکل پیشنهاد داد که عبارت از اجرای جامع و دقیق دستورالعمل‌های مربوط به مهار دقیق، علمی و قانون‌محور آلودگی، ترویج توسعه اقتصادی و اجتماعی سبز و کم کربن، تقویت صرفه جویی در منابع و بازیافت فشرده، گسترش راه‌های تحقق ارزش محصولات اکولوژیک، ترویج برنامه به  اوج رساندن و در نهایت قرار گرفتن در وضعیت کربن-خنثی، تزریق نیروی محرکه جدیدی برای کمک به توسعه با کیفیت بالا بود.

در این مسیر باید تلاش کرد تا دریا و آسمان آبی‌تر، توسعه سبز استوارتر، محیط زیست روز به روز بهتر شود و ساختن چین زیبا قدم به قدم به جلو پیش برود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا