تأکید شی جین پینگ بر توسعه نیروهای تولیدی با کیفیت جدید با توجه به شرایط محلی

تأکید شی جین پینگ بر توسعه نیروهای تولیدی با کیفیت جدید با توجه به شرایط محلی

شی جین پینگ، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست، رییس جمهور و رئیس کمیسیون مرکزی نظامی چین، روز سه‌شنبه در دیدار با هیئتی از نمایندگان استان جیانگ سو در مجلس ملی نمایندگان خلق چین، بار دیگر با خاطرنشان کردن وظیفه اصلی توسعه با کیفیت بالا، خواستار تلاش بیشتر برای توسعه نیروهای تولید با کیفیت جدید با توجه به شرایط محلی و ایجاد انگیزه‌های قوی‌تر در جهت ترویج نوآوری شد.

استان جیانگ سو به عنوان یکی از موتورهای محرک رشد اقتصادی چین، یکی از پیشروترین مناطق در زمینه تلاش‌ برای مدرنیزاسیون در چین به شمار می‌رود. در سال ۲۰۲۳، تولید ناخالص داخلی جیانگ سو با رسیدن به ۱۲.۸۲ تریلیون یوان (۱.۷۸ تریلیون دلار) نسبت به سال پیش از آن ۵.۸ درصد رشد داشت.

رئیس جمهور چین، از این استان خواست تا تلاش‌ خود برای ایجاد خوشه‌های صنایع نوظهور راهبردی و دارای توانایی رقابت بین‌المللی را سرعت بخشد و به یک جبهه مهم برای توسعه نیروهای تولیدی با کیفیت جدید تحت هدایت نوآوری علمی تبدیل شود.

وی همچنین از این استان خواست تا در توسعه یکپارچه کمربند اقتصادی رود یانگ تسه و دلتای این رودخانه مشارکت بیشتری داشته باشد.

شی جین پینگ در جریان این دیدار خاطرنشان کرد که لازم است برنامه‌ریزی برای انجام اقدامات مهم به منظور تعمیق بیشتر اصلاحات و تداوم تزریق انگیزه قوی به پیشبرد توسعه با کیفیت بالا و مدرنیزاسیون چین صورت بگیرد.

چین در سال ۲۰۲۴ به دنبال دستیابی به نرخ رشد تولید ناخالص داخلی حدود ۵ درصد خواهد بود. بر اساس گزارش کار دولت که روز سه‌شنبه به نشست سالانه مجلس ملی نمایندگان خلق چین ارائه شد، این هدف‌گذاری با توجه به استحکام و انعطاف پذیری ثبت رشد ۵.۲ درصدی اقتصاد چین در سال ۲۰۲۳ انجام شده است.

این گزارش همچنین با اشاره به مشکلات و چالش‌های متعدد در مسیر دستیابی به اهداف سال جاری به این نکته اشاره کرده است که باید برای حفظ تمرکز سیاست‌ها، سختکوشی بیشتر و بسیج هماهنگ همه نیروها در جهت رسیدن به این اهداف تلاش کرد.

شی جین پینگ با تأکید بر لزوم اصلاح سیستم‌های علم و فناوری و آموزش استعدادها در جهت رفع موانع توسعه نیروهای تولیدی با کیفیت جدید، خواستار آن شد که با حمایت از اقتصاد بخش خصوصی و شرکت‌های این بخش و کاهش فشار، برای برانگیختن نیروی نوآوری در حزب و کل جامعه تلاش شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا