تشریح خدمات چین به مدیریت حقوق بشر در جهان توسط کارشناسان

به گفته کارشناسان چینی احترام گذاشتن به تنوع تمدن ها از لازمه های اجتناب ناپذیر پیشبرد حقوق بشر است.

روز دوشنبه ۲۲ ژانویه کارشناسان «جمعیت حقوق بشر چین» در مصاحبه خبرگزاری شینهوا گفتند که چین در طول پنج سال گذشته و پس از آخرین بازنگری دوره ای وضعیت حقوق بشر خود توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل، خدمات مثبت به مدیریت حقوق بشر در جهان انجام داده است.

روز سه شنبه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد برای چهارمین بار وضعیت حقوق بشر چین را مورد بازبینی دوره ای قرار خواهد داد.

در این بازبینی دوره ای که از ۲۲ ژانویه تا ۲ فوریه ادامه خواهد داشت وضعیت حقوق بشر در ۱۴ کشور از جمله چین مورد بررسی قرار خواهد گرفت. سه بازبینی پیشین وضعیت حقوق بشر چین به ترتیب در فوریه ۲۰۰۹، اکتبر ۲۰۱۳ و نوامبر ۲۰۱۸ صورت گرفت.

«جِنگ لیانگ» استاد دانشکده روزنامه نگاری و ارتباطات دانشگاه «جی نان» در همین رابطه به شینهوا گفت که در طول پنج سال گذشته، حرکت چین در مسیر مدرنیزاسیون علاوه بر توسعه روند حفاظت از حقوق بشر در خود چین با خدماتی قابل توجه برای حقوق بشر جهانی در زمینه ترویج مفهوم حقوق بشر و تعمیق عمل به آن همراه بوده است.

به گفته او چین از طریق تلاش برای دستیابی به توسعه، اولویت دادن به مردم و پیشبرد یک مسیر توسعه حقوق بشر مطابق با وضعیت ملی کشور، خود را متعهد به ترویج حقوق بشر می داند و در عین حال از کشورهای در حال توسعه نیز در زمینه توسعه زیرساختی، آموزشی، بهداشت و سلامت و کشاورزی نیز حمایت می کند.

«چانگ جیانگ» رئیس مرکز مطالعات حقوق بشری دانشگاه «نان کای» نیز گفت از زمان آخرین بازنگری دوره ای تاکنون، جایگاه چین از نظر شاخ توسعه حقوق بشر سازمان ملل پیوسته در حال ارتقاء بوده و همین امر به خوبی مزایای مسیر مدیرنیزاسیون و توسعه حقوق بشر در چین را نمایان می سازد.

او گفت که یکی از اهداف فرآیند مدیرنیزاسیون در چین دنبال کردن بی وقفه توسعه حقوق بشر در کشور نیز هست.

«مائو جون شیانگ» مدیر اجرایی مرکز حقوق بشر دانشگاه «جنوب مرکز» گفت همزمان با آنکه کشورهای مختلف در مورد شیوه های ترویج حقوق بشر نظرات گوناگون دارند، هیچ کشوری نباید کشورهای دیگر را مجبور به دنبال کردن یک الگوی خاص از حقوق بشر کند.

به گفته او احترام گذاشتن به تنوع تمدن ها از لازمه های اجتناب ناپذیر پیشبرد حقوق بشر است و برای این منظور باید به درک و شناخت تمدن های گوناگون از مفاهیم مختلف حقوق بشر احترام گذاشت و از تحمیل الگوها و ارزش های حقوق بشری خود به دیگران پرهیز کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا