ورود با اعتماد به نفس و همراه با قدرت چین به سال ۲۰۲۴

ورود با اعتماد به نفس و همراه با قدرت چین به سال ۲۰۲۴

در آستانه فرا رسیدن سال ۲۰۲۴ خوب است که با هم نگاهی بیاندازیم و به یک نمای کلی از این سال که به زودی از راه می‌رسد. در همین حال، سال ۲۰۲۳ نیز به زودی به پایان خواهد رسید و همه می‌دانیم که فراز و نشیب‌های آن ما را سرشار از احساسات گوناگون کرده است. در طول این سال انسان‌ها به درک عمیق‌تر و تجربیات بیشتری از تغییرات عمده‌ای رسیدند که در یک قرن دیده مشابه آن مشاهده نشده‌ و به سرعت نیز در حال تکامل هستند. درگیری طولانی‌مدت روسیه و اوکراین، دور جدید درگیری فلسطین و اسرائیل، گسترش تاریخی گروه بریکس، اوج گرفتن قدرتمند مفهوم «جنوب جهانی» در سیاست بین‌المللی، شکل گرفتن موج جهانی هوش مصنوعی به رهبری چت جی پی تی و توافق تاریخی کاپ ۲۸ برای «دور شدن از سوخت های فسیلی» همگی از جمله این تغییرات در طول یک سال گذشته بودند.

انتظار می رود که سال ۲۰۲۴ یک «سال متوسط و معمولی» نباشد. بر اساس آمارهای اولیه، در سال ۲۰۲۴ میلادی ۷۶ کشور در سراسر جهان انتخابات عمومی خود را برگزار می کنند و بیش از ۱۰۰ کارزار انتخاباتی به پا خواهد شد که بیش از نیمی از جمعیت جهان را در بر می‌گیرد. این وضعیت ممکن است به معنای غیرقابل پیش بینی شدن بیشتر و حتی احتمال درگیری و ناآرامی غیرمنتظره باشد. در عین حال، هنوز مشخص نیست که آیا درگیری روسیه و اوکراین و درگیری میان فلسطین و اسرائیل در سال آینده پایان یابد و در همان حال خطر تجزیه ژئواکونومیک و رویکردهایی مانند “جداسازی” و “ریسک زدایی” باعث عدم اطمینان بیشتر به روند بهبود اقتصاد جهانی خواهد شد.

در هر صورت با وجود تمام تغییرات و آشفتگی‌های سال ۲۰۲۳ و نوساناتی که ممکن است در سال ۲۰۲۴ با آنها مواجه شویم، باز هم می‌توان نشانه‌های اصلی از مسیر  تاریخی پشت همه این تغییرات و عدم قطعیت‌ها را مشاهده کرد. اگرچه روند تعدیل دورنمای بین‌المللی همچنان ادامه دارد و شدت تأثیر بازی قدرت‌های بزرگ بر آن پیوسته افزایش خواهد یافت، روند حرکت این تغییرات در مسیر چندقطبی شدن به طور کلی در سال گذشته به جای ضعیف‌تر شدن، تقویت شده و نیروی محرکه برای تحقق آنها به جای کاهش افزایش یافته است. اگرچه برخی کشورها اقدامات محدودکننده تجاری خود را تقویت کرده‌اند و به نظر می‌رسد که روند جهانی شدن اقتصاد به مسیر اشتباه سیاسی شدن، امنیتی شدن و همسویی خواهد لغزید، منطق همکاری برد-برد همچنان بر بازار حاکم است و ثبات و حفظ اتصالات و ارتباطات از نظر قدرت و جایگاه اخلاقی خود هنوز هم حرف اول را می‌زنند.

برای پاسخ دادن به مجموعه مشکلات و چالش‌های بزرگی که جهان امروز با آن مواجه است، چین به طور ویژه از چندقطبی شدن برابر و منظم و همچنین جهانی‌ شدن فراگیر اقتصاد حمایت می‌کند و همیشه در سمت درست تاریخ می‌ایستد. در سال ۲۰۲۳، اقتصاد چین به خوبی در برابر فشارهای خارجی مقاومت کرد، بر مشکلات داخلی خود پیروز شد. در عین حال چین با قدرت در مسیر توسعه با کیفیت بالا پیش رفت و از هر لحاظ گامی محکم به جلو در ساختن یک کشور بزرگ مدرن سوسیالیستی برداشت. شاید بین نتایج واقعی سال ۲۰۲۳ و برخی انتظارات و احساسات شخصی در آستانه سال جدید فاصله وجود داشته باشد اما باید پذیرفت که با توجه به شرایط نامطلوب موجود، توسعه چین با شرایط مساعدتری مواجه است و روند اساسی رونق و بهبود اقتصاد چین و رشد اقتصادی سالم چین در بلندمدت بدون تغییر باقی خواهد ماند که به این کشور اعتماد به نفس و قدرت بیشتری را برای حرکت به جلو می دهد.

چنین اعتماد و قدرتی ناشی از پیشرفت شتابان گشایش سطح بالا در چین است. در سال ۲۰۲۳، چین به رویکرد «حیاط کوچک، حصار بلند» ایالات متحده با گشایش خود در سطحی گسترده‌تر پاسخ داد و با موارد نظیر سومین مجمع کمربند و جاده برای همکاری بین‌المللی، رویدادهای بزرگ از جمله نمایشگاه بین المللی تجاری گوانگ‌جو، نمایشگاه بین‌المللی واردات چین، نمایشگاه تجارت خدمات، نمایشگاه بین المللی محصولات مصرفی چین، نمایشگاه جهانی تجارت دیجیتال و نمایشگاه بین المللی زنجیره تامین چین انتظار می رود این الگو در سال ۲۰۲۴ نیز ادامه پیدا کند و گسترش یابد.

چنین اعتماد و قدرتی ناشی از مزایای جدیدی است که با ظهور مداوم پویایی جدید ناشی از توسعه در چین ایجاد شده است. در سال ۲۰۲۳، صنایع نوظهور استراتژیک نظیر توسط نسل جدید فناوری اطلاعات، بیوتکنولوژی، تجهیزات پیشرفته و حفاظت از محیط زیست سبز، به سرعت در چین توسعه یافته‌اند. سهم صادرات وسایل نقلیه انرژی جدید، محصولات مربوط به باتری های فتوولتائیک و لیتیومی به عنوان “سه محصول جدید” چین به طور قابل توجهی افزایش یافته است. محصولات فناوری پیشرفته و همراه با ارزش افزوده بالا و محصولاتی پیشرو در زمینه تحول سبز، به محرک های جدید رشد صادرات چین تبدیل شده اند و هم اکنون شاهد آن هستیم که تلاش های هماهنگ مردم چین در زمینه  نوآوری های فناوری در مقیاس وسیع به ثمر نشسته است.

چنین اعتماد و قدرتی ناشی از دستاوردهای جدید چین در یک محیط پیچیده و متلاطم خارجی است. در سال ۲۰۲۳، نفوذ بین المللی، جذابیت و قدرت چین در شکل دادن به این روابط به طور قابل توجهی افزایش یافت و از نمونه های می توان به مذاکرات بین رهبران ارشد چین و روسیه در کرملین، نشست سران چین و ایالات متحده در سانفرانسیسکو، میانجیگری موفقیت آمیز برای احیای روابط دیپلماتیک بین عربستان سعودی و ایران و گسترش بریکس، رهبری روابط دوجانبه با کشورهای مختلف و تنظیم دیپلماسی چندجانبه، تعامل نزدیک با قدرت های بزرگ و تعمیق همکاری های جنوب و جنوب، مطرح شدن ابتکار توسعه جهانی، ابتکار امنیت جهانی، و ابتکار تمدن جهانی و حمایت گسترده و پاسخ های مثبت جامعه بین المللی از این ابتکارات اشاره کرد.

چنین اعتماد و قدرتی از ماهیت عملگرایی و سختکوشی مردم چین و آرزوهای آنها برای داشتن یک زندگی بهتر ناشی می شود. مردم چین با آرزوی یک زندگی بهتر به طور مستمر برای این هدف تلاش می‌کنند. عزم آنان برای رسیدن به این هدف نیروی محرکه اساسی برای توسعه مداوم جامعه چین است. در سطح استراتژیک، این عزم و اراده در قالب یک تعهد تزلزل ناپذیر برای پیشبرد مدرنیزاسیون چین ظاهر می شود و “هدف سیاسی نهایی” به شمار می‌رود. از نظر منطق توسعه نیز در تلاش‌های متمرکز برای مدیریت مؤثر امور داخلی و ترویج مدرن‌سازی چین از طریق توسعه با کیفیت بالا منعکس می‌شود.

در همین حال، همه می‌دانیم که خوشبختی با کار و تلاش سخت به دست می‌آید و هیچ‌کس انتظار ندارد سال ۲۰۲۴ یک سال آرام و بدون هر گونه سختی باشد. با این حال، ما معتقدیم که در پاسخ به پرسش‌های چین، جهان، مردم و زمانه، میلیون‌ها چینی که زیر پرچم حزب کمونیست با یکدیگر متحد شده‌اند، مانند “یک تکه فولاد محکم” کنار هم خواهند ایستاد و بی شک با سختکوشی و تلاش بی‌وقفه، پاسخ‌هایی بی نظیر را ارائه خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا