نظرسنجی جهانی CGTN: بریتانیا آثار باستانی غارت‌شده را بازگرداند

مناقشه میان انگلیس و یونان درباره بازگرداندن آثار باستانی هنوز ادامه دارد. «موزه بریتانیا» به عنوان یک موزه شناخته شده در سطح جهان اخیرا بار دیگر به کانون توجه بین‌المللی بازگشته چرا که بیشتر این آثار طی توسعه استعماری و غارت در هنگام جنگ‌ها جمع آوری شده‌اند.

نظرسنجی آنلاین جهانی که اخیرا توسط «CGTN» انجام شد نشان می‌دهد ۸۰.۸ درصد پاسخ دهندگان بر این باورند که مجموعه موزه بریتانیا از این آثار باستانی غارت‌شده کاملا توجیه ناپذیر است؛ ۹۰.۳ درصد از پاسخ دهندگان نیز معتقدند آثار باستانی به سرقت رفته به کمک توسعه استعماری و جنگ باید در اسرع وقت به کشور مبدأ بازگردانده شود تا از تداوم استعمارگری جلوگیری شود.

بیشتر آثار باستانی موجود در موزه بریتانیا نشان غارت و سرقت دارند. بسیاری از کشورها از جمله یونان، نیجریه، اتیوپی، مصر، شیلی طی سال‌های گذشته از دولت انگلیس خواسته‌اند آثار باستانی به سرقت رفته از کشورشان، را بازگرداند اما با بهانه‌هایی مثل «حفظ امنیت آثار باستانی» پاسخ رد داده است.

با این همه، این مخالفت بر اساس «قانون موزه بریتانیا»، اصلاح شده در پارلمان انگلیس در سال ۱۹۶۳، بوده که بازگرداندن هر گونه اثر باستانی را ممنوع اعلام کرده است. در این خصوص ۹۱.۱ درصد شرکت کنندگان جهانی در این نظرسنجی مخالفت شدید خود را با رویکرد دولت انگلیس ابراز داشته و آن را کاملا غیرمعقول و غیرمشروع ارزیابی کردند.

۹۲.۳ درصد از پاسخ دهندگان نیز از دولت انگلیس خواستند به طور جدی به درخواست‌های کشورهای ذی‌ربط گوش فرا داده و به نگرانی‌های جامعه بین‌المللی با اقدامی درخور و مسئولانه پاسخ دهد.

این آثار باستانی علاوه بر تاریخ ناخوشایند با مشکل ایمنی خود نیز روبرو هستند. آگوست امسال بود که فاش شد حدود دو هزار قلم از آثار باستانی موزه بریتانیا گم شده و برخی از آنها در اینترنت برای فروش گذاشته شد. در این خصوص، ۸۸ درصد از پاسخ دهندگان جهانی نگرانی عمیق خود را در خصوص قابلیت حفظ آثار باستانی موزه بریتانیا ابراز داشته و بر این باورند که ادعای انگلیس در خصوص «حفظ و امنیت آثار باستانی» بسیار منافقانه است.

یک کاربر سی‌جی‌تی‌ان در اظهارنظری نوشت: برخی کشورهای اروپایی «خانه امن» برای آثار باستانی به سرقت رفته از دیگر کشورها هستند و آنها این کار را در پوشش نگهبانی و حفظ این آثار باستانی انجام می‌دهند. ۹۱.۱ درصد از پاسخ دهندگان هم گفتند موزه بریتانیا باید غرامت و مسئولیت حقوقی اقلام باستانی به سرقت رفته را بپذیرد.

آثار باستانی تداوم و محمل فرهنگ یک کشور و همچنین میراث فرهنگی آن کشور محسوب می‌شوند. ۹۱.۵ درصد پاسخ دهندگان جهانی در این نظر سنجی ابراز داشتند که بهترین مکان برای آثار باستانی به غارت رفته کشورهای مبدأ است؛ ۹۲.۱ درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی جهانی سی‌جی‌تی‌ان نیز قاطعانه از جامعه بین‌المللی خواستند به ترویج مقررات الزام‌آورتر و قابل اجراء تحت چارچوب قوانین بین‌المللی بپردازد و ایجاد یک سازوکار برای احیاء و بازگشت اشیاء باستانی غارت‌شده را ترویج بخشیده تا این آثار هر چه سریعتر به موطن خود باز گردند.

این نظرسنجی در پلتفرم‌های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، عربی و روسیِ سی‌جی‌تی‌ان با مشارکت ۱۸ هزار و ۱۰۳ کاربر در طی ۲۴ ساعت انجام شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا