چین خواستار تقویت عزم و توانایی سراسر جهان برای رویارویی با تغییرات اقلیمی شد

«دینگ شو شیانگ»، نماینده ویژه رئیس جمهور چین، عضو دائمی دفتر سیاسی کمیته مرکزی حزب کمونیست و معاون نخست وزیر چین سی‌اُم نوامبر (۹ آذر) تا اول دسامبر (۹) در بیست و هشتمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (COP28) حضور یافت و سخنرانی کرد.

دینگ با بیان اینکه «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین ابراز امیدوار کرده که امارات متحده عربی کنفرانس تغییرات آب و هوایی را با موفقیت برگزار کند، تاکید کرد آقای «شی» از تلاش ابوظبی به عنوان ریاست COP28 در جهت راهنمایی موثر در تحول سبز و کم‌کربن و ترویج مدیریت آب و هوای جهان قدردانی می‌کند.

معاون نخست وزیر چین تاکید کرد، در مقابل چالش‌های تغییرات اقلیمی، جهانیان سرنوشتی مشترک دارد و همه طرف‌ها باید عزم و توانایی خود را برای رویارویی مشترک با آن تقویت کنند. باید بر اساس چندجانبه گرایی، با پافشاری بر اهداف و اصول تعیین شده در «پیمان چارچوب تغییرات آب و هوایی سازمان ملل» و «توافقنامه پاریس»، به تقویت همبستگی و همکاری و دستیابی به منافع متقابل و سود برابر پرداخت و با تسریع تحول سبز، افزایش سهم انرژی‌های تجدیدپذیر، ترویج استفاده پاک، کم‌کربن و کارآمد از انرژی سنتی، روند شکل گیری روش‌های تولید و زندگی سبز و کم‌کربن را تسریع کرد.

وی ادامه داد: باید با اقدامات عملی و پایبندی به تعهدات خود به ویژه تقویت حمایت مالی، فناوری و توامندسازی کشورهای توسعه یافته به کشورهای در حال توسعه، برای تبدیل آرمان به واقعیات تلاش کرد.

دینگ شو شیانگ در حاشیه این کنفرانس با رئیس جمهور امارات متحده عربی، رئیس جمهور زامبیا، رئیس جمهور کوبا، رئیس جمهور مالدیو و دبیر کل سازمان ملل متحد دیدار کرد.

وی در دیدار با آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل اظهار کرد، چین به نقش سازمان ملل اهمیت زیادی داده و برای تقویت همکاری‌های بین‌المللی برای رویارویی با تغییرات اقلیمی آماده است.

 گوترش نیز ضمن تقدیر از دستاوردهای چین در ترویج به حداکثر رساندن انتشار کربن و سپس رسیدن به وضعیت کربن خنثی، ابراز امیدواری کرد همکاری با چین به منظور مقابله با چال تغییرات آب و هوایی تقویت شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا