نظرسنجی جهانی CGTN: توسعه سالم روابط چین-آمریکا باید بر اساس احترام متقابل باشد

نتایج یک نظرسنجی آنلاین جهانی انجام شده توسط «CGTN» نشان می‌دهد ۸۶ درصد پاسخ دهندگان بر این باورند که کلید حفظ توسعه سالم و با ثبات روابط چین-آمریکا اتخاذ تدابیر کاربردی برای اجرای اجماع حاصله از سوی رهبران دو کشور در دیدار آنها در جزیره بالی اندونزی در نوامبر ۲۰۲۲ است.

در مقایسه با نظرسنجی که چهار ماه پیش انجام شد، نسبت کسانی که این عقیده را دارند ۴.۱ واحد درصد افزایش یافته است.

۹۱ درصد شرکت کنندگان در نظرسنجی مذکور بر این باورند که توسعه سالم روابط چین-ایالات متحده باید بر اساس احترام متقابل و رفتار منصفانه باشد. نسبت کسانی که این نظر را دارند در مقایسه با نظرسنجی چهار ماه قبل ۲.۱ درصد رشد را نشان می‌دهد.

در عین حال ۹۲ درصد معتقدند که روابط چین-آمریکا یک بازی جمع صفر نیست و هر گونه تلاش برای تغییر و مهار طرف دیگر واقع گرایانه نیست. نسبت کسانی که این عقیده را هم دارند نسبت به نظرسنجی چهار ماه پیش ۸.۳ واحد درصد افزایش داشته است.

طبق باور ۸۳.۲ شرکت کنندگان، چین و ایالات متحده باید به طور عینی نیات راهبردی طرف مقابل را درک کنند، به شکلی موثر با فاکتورهای رقابت گرایانه در روابط چین-آمریکا برخورد کنند و وجوه اشتراک را کشف نمایند.

حدود ۷۳.۵ درصد از پاسخ دهندگان جهانی به این نظرسنجی نیز گفتند چین و آمریکا باید همکاری در حوزه‌هایی مانند انرژی، امنیت غذا و تغییرات اقلیمی را به منظور بهبود حکمرانی جهانی، افزایش دهند. ۶۵.۸ درصد از شرکت کنندگان هم از چین و آمریکا خواستند تا همکاری در حوزه‌هایی مثل حل درگیری‌های منطقه‌ای و برطرف کردن چالش‌های حکمرانی جهانی را افزایش داده و به خرد قدرت‌های بزرگ برای رفاه جهان کمک کنند.

این نظرسنجی در پلتفرم‌های انگلیسی، اسپانیایی، فرانسوی، عربی و روسی شبکه CGTN انجام شده و بیش از ۱۰ هزار کاربر فضای مجازی طی ۲۴ ساعت به آن پاسخ داده‌اند.

CGTN در ماه‌های فوریه، جولای و نوامبر امسال نظرسنجی‌های آنلاین جهانی درباره روابط چین-آمریکا انجام داد که در مجموع بیش از ۷۰ هزار کاربر جهانی در آن شرکت و نظرات خود را ابراز کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا