واقعی «خانه پوشالی» که در کنگره روی صحنه رفت

مجلس نمایندگان ایالات متحده اخیراً نسخه واقعی سریال «خانه پوشالی» را به نمایش گذاشت: هشت نماینده جمهوری خواه کنگره با دموکرات‌ها همکاری نزدیکی داشتند تا به برکنار کردن «کوین مک‌کارتی» رئیس جمهوری خواه مجلس رأی دهند. مک‌کارتی اوایل امسال پس از ۱۵ دور رای گیری، رئیس مجلس نمایندگان شد و اکنون به اولین رئیس مجلس برکنار شده در تاریخ آمریکا تبدیل شده است.
به نگاه به نتایج رای گیری روز سوم اکتبر (۱۱ مهر)، می‌بینیم ۲۱۶ نماینده در نهایت از طرح برکناری حمایت کردند که در میان آنها، حامی این طرح، «مت گیتز»، نماینده جمهوری خواه کنگره و همراهانش تنها ۸ رای و دموکرات‌ها ۲۰۸ رای دادند؛ جمهوری خواهان هم ۲۱۰ رای مخالف دادند.
علت مسقتیم برکناری مک‌کارتی این بود که او قبلاً یک پاکت قرمز بزرگ به حزب دموکرات داده بود، اگرچه کامل نبود، اما از تعطیلی دولت جلوگیری کرد. با این حال، این خنده‌دار است که همه نمایندگان دموکرات حاضر در رای گیری مجلس نمایندگان به آن رای موافق دادند و او را برکنار کردند!
روزنامه «نیویورک تایمز» در این خصوص گزارش داد که قبل از رای گیری، یک «مناظره عجیب جمهوری خواهان در مقابل جمهوری خواهان» در مجلس نمایندگان برگزار شد، جایی که دموکرات‌ها «آرام نشسته بودند و تماشا می‌کردند.» زمانی که اعضای دموکرات مجلس نمایندگان درباره چگونگی پاسخ به قطعنامه عزل رئیس مجلس بحث می‌کردند، «تحقیر» آنها نسبت به مک‌کارتی در نهایت از تمایل دموکرات‌ها برای کمک به او فراتر رفت.
این تعجب آور نیست. سیاست آمریکا تماماً بر سر مواضع است و منافع حزبی بیش از هر چیز دیگری است. دشمن دشمن، دوست من است. جنگ داخلی در حزب جمهوری خواه چیزی است که حزب دموکرات دوست دارد ببیند. حزب دموکرات فقط نتیجه‌ای را انتخاب می‌کند که برای خودش مفید باشد.
بعد از اینکه مک‌کارتی پس از پشت سر گذاشتن سختی ها به عنوان رئیس مجلس انتخاب شد، سعی کرد تعادل را ایجاد کند و به نوعی در مخمصه و دو دلی قرار داشت. او در حالی که از ترامپ حمایت می‌کرد، طرح استیضاح بایدن را برنامه ریزی کرد؛ در حالی که به بایدن کمک کرد تا از دو بحران سیاسی جان به در ببرد، یک باز افزایش سقف بدهی ملی و بار دیگر از تعطیلی دولت جلوگیری کرد.
اما پیامدهای این بازی دوگانه و تردیدوار چه بود؟ حامیان ترامپ می‌خواستند او را برکنار کنند و دموکرات‌ها از این فرصت استفاده کردند. بزرگترین طنز سیاه این صحنه این است که ضد بایدن‌ترین جناح حزب جمهوری خواه با حزب دموکرات به رهبری بایدن همکاری نزدیکی داشت تا مک‌کارتی را که می‌خواست هر دو طرف را راضی نگه دارد، با موفقیت برکنار کرد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا