چرا بازی‌های آسیایی هانگ‌جو از حمایت گسترده مردم آسیا برخوردار است؟

«نوزدهمین دوره بازی‌های آسیایی هانگ‌جو» شامگاه شنبه ۲۳ سپتامبر (۱ مهر) رسما در هانگ‌جو استان جه‌جیانگ در شرق چین افتتاح شد. در مراسم افتتاحیه آب به عنوان عنصر اصلی در سراسر این رویداد مورد استفاده قرار گرفت به گونه‌ای که به شکلی با نشاط به عنوان «موج آسیا» تفسیر شد و نشان دهنده یکپارچکی و هیجان چین، آسیا و جهان در دوره جدید و پیشرفت به سوی جلو به شکل یک موج بود.

پس از بازی‌های آسیایی ۱۹۹۰ پکن و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانژو، این سومین بار است که چین میزبان بازی‌های آسیایی می‌شود. تمام ۴۵ عضو «شورای المپیک آسیا» و بیش از ۱۲ هزار ورزشکار در این رویداد حضور دارند. این دوره از بازی‌ها ۴۰ رویداد اصلی دارد که پوشش دهنده تمام منطقه آسیاست و به شکل گسترده‌ای فرهنگ ورزش‌های سنتی آسیایی را در بر می‌گیرد. «بزرگترین مقیاس، بیشترین پروژه‌ها و گسترده‌ترین پوشش»–این سه عنصر بازی‌های آسیایی هانگ‌جو «بزرگترین‌ها»یی هستند که منعکس کننده عزم راسخ چین و انتظار بالای مردم آسیا و حمایت گسترده برای بازی‌های آسیایی هانگ‌جو است.

بازی‌های آسیایی به عنوان بالاترین سطح رویدادهای ورزشی در آسیا حامل اشتیاق زیبای مردم آسیا برای صلح، اتحاد و بردباری است. استفاده از ورزش برای ترویج صلح، استفاده از ورزش برای ترویج وحدت و استفاده از ورزش برای ترویج بردباری. «شی جین پینگ» رئیس جمهور جین طی مراسم افتتاحیه انتظارات خود را در سخنرانی شامگاه شنبه در بازی‌های آسیایی هانگ‌جو مطرح ساخت.

اقتصاد قاره آسیا طی چند دهه گذشته به لطف ثبات کلی به رشد سریع خود ادامه داده و بیش از ۴۰ درصد اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است. «صندوق بین‌المللی پول» پیش بینی می‌کند آسیا در سال ۲۰۲۳ بیش از ۷۰ درصد به رشد اقتصادی جهان کمک کند. در خلق «معجزه آسیایی»، بازی‌های آسیایی هانگ‌جو یک شاهد، شرکت کننده و ترویج‌دهنده محسوب می‌شود. مردم آسیا در مواجهه با وضعیت جاری که برخی کشورهای خارج از منطقه از ذهنیت جنگ سرد استفاده می‌کنند تا درگیری‌ها در آسیا را تشدید و صلح و ثبات منطقه‌ای را تضعیف کنند، مشتاق استفاده از ورزش به عنوان زبان مشترک بشریت هستند تا پیام صلح، مقاومت در برابر تقابل میان اردوگاه‌ها و حفظ آرامش در زادگاه خود را منتقل کنند. بازی‌های آسیایی هانگ‌جو حامل این آرزوی ساده مردم آسیاست.

آسیا یک خانواده بزرگ و اتحاد یکی از آرزوهای اصلی بازی‌های آسیایی است. نخستین دوره بازی‌های آسیایی سال ۱۹۵۱ در دهلی نو در میانه مخالفت بسیاری از کشورهای آسیایی با حاکمیت استعمار و بروز آرمان‌های استقلال طلبی و آزادیخواهی برگزار شد. امروز وقتی مردم درباره بازی‌های آسیایی صحبت می‌کنند، اتحاد و دوستی نیز از واژه‌های پرتکرار به حساب می‌آید. شعار بازی‌های آسیایی هانگ‌جو «دل به دل، @آینده» اعلام شده که نشان دهنده آرزوهای مشترک مردم آسیاست.

آسیا زادگاه مهم تمدن بشری است و ترویج تبادلات و یادگیری متقابل میان تمدن‌‌ها معنی درست بازی‌های آسیایی محسوب می‌شود. از طراحی بسیاری از رویدادهای رقابت‌ها با ویژگی‌های آسیایی مانند هنرهای رزمی، سپک تاکرا، کریکت، جو-جیتسو و غیره گرفته تا طراحی مدال‌ها و مسکات‌هایی که نشان دهنده عناصر تمدن چینی است همگی منعکس کننده این است که فرهنگ آسیایی متنوع است، از توانمندی‌های دیگران بهره می‌برد و مملو از سرزندگی و نشاط است. بسیاری از رسانه‌های خارجی تاکید کردند دیدگاه متمدنانه بازی‌های آسیایی در خصوص احترام به تنوع،‌ باز بودن و نوآوری، تحسین برانگیز است.

ورزش پنجره یک کشور به سوی جهان خارج است. بازی‌های آسیایی هانگ‌جو نیز اجازه داده تا آسیا و جهان یک چین باز، علاقه‌مند و مدرن را ببینند. در حال حاضر استان جه‌جیانگ در حال ساخت یک منطقه آزمایشی رفاه مشترک و یک پیشرو در مدرنیزاسیون به سبک چینی است. هانگ‌جو یکی از فعال‌ترین شهرهای چین در عرصه اقتصاد یجیتال است. در این دوره از بازی‌های آسیایی،‌ «بازی‌های آسیایی هوشمند» نیز برای نخستین بار در مفهوم سازماندهی بازی‌ها گنجانده شده و «بازی‌های اسیایی هوشمند» به پنجره‌ای برای جهان خارج به منظور مشاهده مدرنیزاسیون چین تبدیل شده است.

«راجا راندیر سینگ» رئیس «شورای المپیک آسیا» گفت: معتقدم ما شاهد بزرگترین بازی‌های آسیایی در تاریخ خواهیم بود.

روز برگزاری مراسم افتتاحیه مصادف بود با اعتدال پاییزی در تقویم قمری چینی. هنگامی که مشعل بازی‌های آسیایی در این روز روشن شد،‌ که نماد درو و اتحاد است، خانواده آسیایی دوباره کنار هم جمع شدند. طی ۱۶ روز آتی مردم نه تنها از رقابت‌های ورزشی سطح بالا لذت خواهند برد بلکه پیوندهای اتحاد و دوستی و در هم آمیختگی زیبایی و پهلوانی مشرق زمین را احساس می‌کنند.

ما همدیگر را می‌شناسیم و مهم نیست چقدر از هم دور هستیم اما با وجود چندین هزار کیلومتر فاصله همچنان همسایه یکدیگریم. با حمایت قاطع مردم آسیا بازی‌های آسیایی هانگ‌جو کمک‌های جدیدی به ترویج توسعه نهضت المپیک و ترویج اتحاد و دوستی در میان مردم آسیا خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا