رئیس جمهور زامبیا: توسعه چین تحسین‌‌برانگیز است/زامبیا آماده آموختن از چین است

«هاکاینده هیچیلما» رئیس جمهور زامبیا اخیرا دیدار رسمی از چین داشت. وی در مصاحبه اختصاصی با «رادیو و تلویزیون مرکزی چین» گفت: «شن‌زن» به عنوان یک منطقه ویژه اقتصادی یک الگو محسوب می‌شود و من قصد دارم از تجربه موفق آن بیاموزم. توسعه چین تحسین‌برانگیز است و زامبیا آماده است تا از آن فرا بگیرد.

به خلاصه‌ای از این مصاحبه در زیر توجه فرمایید:

مجری: نخستین سفر شما به چین پس از به دست گرفتن قدرت به شن‌زن بود. چرا شن‌زن را به عنوان اولین توقفگاه در چین انتخاب کردید؟

هیچیلما: نخستین توقفگاه ما شن‌زن بود و سپس به جیانگ‌شی، فوجیان و پکن رفتیم. برنامه سفر ما به دقت چیده شده بود و تصادفی نبود. شن‌زن نقطه مهمی برای ماست زیرا این شهر یک الگوی خاص از این محسوب می‌شود که چگونه دولت چین منطقه‌ای را برای تجربه مدل منطقه ویژه اقتصادی اختصاص داده است. شن‌زن به عنوان بخشی از چین به توسعه چشمگیری دست یافته بنا بر این من تمایل دارم از تجربیات موفق آن بیاموزم. پلتفرم‌های دیجیتالی پایدار سنگ بنای توسعه اقتصادی ما هستند. بنا بر این بله ما فقط یک بازدید ویژه از «هواوی» را انجام ندادیم بلکه به کارخانه خودروسازی «BYD» هم رفتیم. مسیر آینده توسعه صنعتی، خودروهای برقی است و ما باید از سوخت‌های فسیلی جدا شویم چرا که این سوخت‌ها تغییرات اقلیمی را بدتر می‌کنند.

مجری: مدرنیزاسیون به سبک چینی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هیچیلما: فکر می‌کنم این امر تاثیر قابل توجهی بر چین دارد. هر کس وضعیت جهانی را مطالعه کند متوجه می‌شود که چین به پیشرفت بزرگی دست پیدا کرده است. مدل توسعه‌ای که چین انتخاب کرده به این کشور چشم انداز کاملا جدیدی بخشیده که تحسین‌برانگیز است. اگر به شن‌زن و فوجیان سر بزنید متوجه خواهید شد که این مکان‌ها دیگر مثل قبل نیستند. تصور می‌کنم می‌توانیم از این امر درس بیاموزیم و زامبیا اینجاست که از آن بیاموزد، این روندهای توسعه را درک کند، برای شرایط ملی خودمان به کار بگیریم و آنچه ارزش یادگیری دارد را مشاهده کنیم و آن را به کار گیریم. فکر می‌کنم این مهم است.

مجری: چین بسیار مشتاق است که تجربه صنعتی شدن خود را با کشورهای آفریقایی به اشتراک بگذارد. این صنعتی شدن برای کشورهای آفریقایی چقدر اهمیت دارد؟ چین در این روند چه نقشی می‌تواند ایفاء کند؟

هیچیلما: نقشی بسیار مهم. به منظور تسریع توسعه اقتصادی،‌ بهبود زندگی اجتماعی و بهبود کیفیت کلی زندگی مردم زامبیا، صنعتی شدن باید ارتقاء یابد. زیرا ما نمی‌توانیم فقط به استخراج مواد خام راضی باشیم و به آن بسنده کنیم. استخراج مواد معدنی گام اول است و مرحله دوم فرآوری این منابع و تبدیل آن به محصولات با ارزش افزوده بالا و افزایش ارزش این محصولات به معنای فعالیت‌های اقتصادی بیشتر است. این به معنای آن است که ما منابع کافی برای فرستادن فرزندانمان به مدرسه ایجاد می‌کنیم. ما می‌توانیم آموزش رایگان داشته باشیم. اجازه دهید به شما بگویم که من خودم یکی از ذینفعان آموزش رایگان هستم. من اهل یک منطقه روستایی هستم و با این سیستم بزرگ شدم. چین روزی بر استخراج مواد معدنی خام تکیه داشت اما حالا یک اقتصاد صنعتی است. با نگاهی به نرخ رشد چین، استانداردهای زندگی و درآمد سرانه مردم این کشور می‌توان متوجه شد که رشد همه این شاخص‌ها در نتیجه صنعتی شدن بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا