شی جین پینگ: افزایش اعضای بریکس بیش از پیش قدرت صلح و توسعه جهان را گسترش خواهد داد

24اوت (2 شهوریور )در ژوهانسبورگ در کنفرانس مطبوعاتی ویژه پانزدهمین نشست رهبران کشورهای «بریکس» اعلام شد که عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، آرژانتین، ایران و اتیوپی برای حضور در سازوکار همکاری کشورهای بریکس دعوت شده‌اند.

۲۴اوت (۲ شهوریور )در ژوهانسبورگ در کنفرانس مطبوعاتی ویژه پانزدهمین نشست رهبران کشورهای «بریکس» اعلام شد که عربستان سعودی، مصر، امارات متحده عربی، آرژانتین، ایران و اتیوپی برای حضور در سازوکار همکاری کشورهای بریکس دعوت شده‌اند.

شی جین پینگ رئیس جمهوری خلق چین  در این نشست  گفت که  این افزایش اعضا امری تاریخی است که اراده کشورهای بریکس برای همکاری و همبستگی با کشورهای در حال توسعه را نشان داده و با انتظار جامعه جهانی و سود مشترک کشورهای بازار نوظهور و کشورهای در حال توسعه هماهنگ است. این بار افزایش عضو نیز نقطه شروع جدید همکاری بریکس به شمار می‌رود و به سازوکار همکاری بریکس پویایی جدید تزریق خواهد کرد و بیش از پیش قدرت صلح و توسعه جهان را تقویت می‌بخشد.

بریکس  مخفف نام های برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی است. سازوکار همکاری بریکس در سال ۲۰۰۶ آغاز شده است. در  اجلاس امسال بیش از ۲۰ کشور تقاضا برای پیوستن به بریکس داده اند  که نشان از سرزندگی، جذابیت و ارزش استراتژیک سازوکار همکاری بریکس در امور بین‌الملل است.

در اجلاس بریکس آفریقای جنوبی، شی جین پینگ خاطرنشان کرد که جهان امروز وارد دوره جدیدی از آشفتگی و تغییرات شده است و کشورهای بریکس نیروی مهمی هستند که وضعیت بین‌المللی را شکل می دهند و جهت جامعه بشری را نمایندگی می کنند و عمیقا بر روند توسعه جهان تثیر خواهند گذاشت.

شی  اعلام کرد که چین یک صندوق توسعه جهانی و همکاری جنوب- جنوب به ارزش ۴ میلیارد دلار ایجاد کرده است و موسسات مالی چین به زودی وجوه ویژه ۱۰ میلیارد دلاری را برای اجرای «ابتکار توسعه جهانی» اختصاص خواهند داد.

چین همچنین از تحول دستاوردهای نوآوری علمی و فناوری کشورهای بریکس حمایت خواهد کرد و از ظرفیت سازی کشورها در کشاورزی، محیط زیست و کاهش بلایا پشتیبانی خواهد کرد. چین به ترویج همکاری در آموزش، از جمله اشتغال و نوآوری  زنان  ادامه خواهد داد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا