الهام علی‌اف: ابتکار «کمربند و جاده» به آذربایجان کمک می‌کند تا یک هاب ارتباطی منطقه‌ای بسازد

در سال‌های اخیر همکاری چین و جمهوری آذربایجان در ابتکار «کمربند و جاده» عمیق‌تر شده و زیرساخت‌هایی مانند بندر تجارت دریایی بین‌المللی باکو و منطقه آزاد اقتصادی یکی پس از دیگری ساخته شده است. همکاری چین و آذربایجان دوران جدیدی را آغاز کرده است. «الهام علی‌اف» رئیس جمهور آذربایجان در مصاحبه اختصاصی با «سی سی تی وی» که شب جمعه پخش شد، اظهار داشت که ابتکار «کمربند و جاده» به آذربایجان کمک کرده تا یک مرکز ارتباطی منطقه‌ای بسازد. به اعتقاد وی این ابتکار همچنین شکوفایی فرهنگی جاده باستانی ابریشم را احیا کرده است.

مجری: با توجه به اتصال و همکاری در پروژه‌های زیربنایی، به نظر شما چه چیزی درباره ابتکار کمربند و جاده قابل توجه است؟

علی‌اف: یکی از اهداف توسعه ما این است که آذربایجان را به یک مرکز مهم ارتباط منطقه‌ای تبدیل کنیم. اگر به نقشه جفرافیایی نگاه کنید، مزیت‌های جغرافیایی آذربایجان را می‌بینید، ما در تقاطع مسیرهای مواصلاتی شمال به جنوب و شرق به غرب قرار داریم. با این حال، به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های حمل و نقل، مزایای موقعیت جغرافیایی ما در گذشته به طور کامل مورد استفاده قرار نگرفته است. من معتقدم که ما کاملا می‌توانیم این وضعیت را تغییر دهیم. ما به طور فعال با شرکای خود در چین و کشورهای همسایه برای دستیابی به اتصال در سطح زیرساخت و در سطح سیاست کار می‌کنیم. از آنجایی که ما به یک سیاست تعرفه واحد نیاز داریم، باید در مدیریت گمرک با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم و درها را بیشتر باز کنیم. بنابراین از نظر افزایش حجم حمل و نقل بار، آذربایجان و چین در آینده نقش مهمی خواهند داشت.

مجری: آذربایجان یک کانال حمل و نقل بین‌المللی در دریای خزر راه اندازی کرده است، اهمیت آن چیست؟

علی‌اف: این در واقع بخشی از ابتکار یک کمربند و یک جاده است. زیرا ما به وضوح درک می‌کنیم که در شرایط ژئوپلیتیک کنونی، مسیر حمل و نقل ترانس خزر در حال تبدیل شدن به یکی از مهم‌ترین مسیرهای حمل و نقل کشورهای آسیای مرکزی است. اگر به نقشه نگاه کنید، کریدورهای زیادی برای کشورهای آسیای مرکزی برای حمل و نقل کالا در هر دو جهت با اروپا وجود ندارد.

مجری: بیایید درباره یکپارچگی فرهنگی در طرح کمربند و جاده صحبت کنیم. دو روز پیش در رستوران باشگاه مقام شام خوردیم و خاطرات زیادی برای ما زنده شد. آن رستوران در محل باستانی ایستگاه جاده ابریشم باستانی بازسازی شده است. وقتی در آن هستیم، به نظر می‌رسد زمان متوقف شده و صحنه‌هایی از تاریخ در برابر چشمان ما آشکار می‌شود؛ جایی که مردم، تجارت و فرهنگ در اینجا با هم آمیخته می‌گردد. ارزش فرهنگی تجارت و ارزش فرهنگی طرح کمربند و جاده را چگونه می‌بینید؟

علی‌اف: بله، شکی نیست که تجارت به مبادلات فرهنگی شکوه می‌بخشد و دوستی و مبادلات را تقویت می‌کند. زیرا کشورهایی که در مسیر جاده ابریشم باستانی قرار دارند از این جهت شبیه به هم هستند که همگی دارای جوامعی متنوع و محل تجمع چند قومیت هستند. آذربایجان یکی از این کشورهاست. بنابراین، میراث فرهنگی که می‌بینید، میراثی است که کشور ما تمام تلاش خود را می‌کند تا از آن محافظت کند. برای ما، این گنجینه‌ای است که می‌خواهیم آن را گرامی بداریم، از آن محافظت کنیم و آن را به نسل بعدی منتقل کنیم و امیدواریم آنها نیز همین کار را انجام دهند. در عین حال، با ایجاد پروژه‌های ارتباطی بیشتر با کشورهای همکار، بازدیدکنندگان، گردشگران، تجارت و مبادلات بیشتری را به دنبال خواهد داشت که بدون شک فرهنگ و جامعه ما را غنی می‌کند. بنابراین از این منظر، ما بسیار خوش شانس هستیم. همه اقوامی که در آذربایجان زندگی می‌کنند مانند یک خانواده بزرگ هستند که یکی از گرانبهاترین ثروت‌های ماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا