کارگردان «مرد خاموش» جشنواره شانگهای: امیدوارم سازنده اولین فیلم مشترک ایران و چین باشم

جشنواره فیلم شانگهای امسال نیز میزبان آثار سینمایی مختلف از سراسر جهان است و از ایران نیز در کنار یک فیلم در بخش استعدادهای جوان آسیایی، احمد بهرامی با فیلم مرد خاموش در بخش مسابقه اصلی جشنواره حضور دارد. او در گفتگویی که با خبرنگار بخش فارسی رادیو و تلویزیون مرکزی چین انجام داد، نظر خود را در مورد موضوعات گوناگون پیرامون جشنواره، سینما و همکاری های فرهنگی و سینمایی میان ایران و چین بیان کرد.

این سینماگر ایرانی ضمن ابراز خوشحالی از نخستین حضور خود در جشنواره شانگهای گفت که من همیشه دوست داشتم که در شانگهای حضور داشته باشم و خیلی خوشحالم که اکنون در این جشنواره هستم.

«چند سال پیش با فیلم اولم به نام دشت خاموش در بخش غیررقابتی بودم اما به خاطر همه گیری کرونا نتوانستم به شانگهای سفر کنم. خوشبختانه الان با فیلم مرد خاموش اینجا هستم و به نظرم خیلی جشنواره خوب، بزرگ و منظمی است و خیلی خوشحالم که فیلمم برای اولین بار در اینجا به نمایش درمی‌آید.»

 بهرامی با اشاره به اینکه فیلم مردم خاموش در ادامه دو فیلم دیگر او به نام های دشت خاموش و شهر خاموش و در قالب یک سه گانه ساخته شده، در مورد استفاده از تنها یک بازیگر در این فیلم گفت: شخصیت اصلی فیلم که در دو فیلم قبلی نیز حضور دارد، به مرور تنهاتر می شود و در این فیلم فقط یک مرد تنها در یک منطقه مسکونی است که در آن هیچ آدم دیگری وجود ندارد. ممکن است تماشاگری که عادت به دیدن فیلم‌هایی با ضربآهنگ سریع‌تر و شخصیت‌های بیشتر دارد، نتواند فیلم من را تا آخر بداند ولی من مخاطبان خاص‌تری را در نظر دارم که باعث می شود این فیلم یک ویژگی داشته باشد و کسانی که در اصطلاح «سینه فیلیا» دارند یا عاشق سینما هستند به دیدن چنین فیلمی علاقه خواهند داشت. فیلمی با مدت زمان بیش از ۸۰ دقیقه و بدون حتی یک دیالوگ می تواند برای فیلمسازان، دانشجویان و دنبال کنندگان جدی سینما جالب باشد.

این فیلمساز در مورد شکل گرفتن یک رابطه خوب و متقابل میان سینماگران ایرانی و جشنواره شانگهای گفت که این جشنواره از جمله جشنواره های رده الف دنیاست که بسیاری از سینماگران مایل به حضور در آن هستند. فیلمسازان ایرانی نیز این جشنواره را بسیار دوست دارند، به عنوان مثال آقای میرکریمی که یکی از کارگردانان مطرح سینمای ایران است، فیلم خودشان را برای اولین بار در این جشنواره نمایش دادند و البته جشنواره شانگهای نیز با فیلمسازان ایرانی ارتباط خوبی داشته و رابطه عمیقی که بین فرهنگ چین و ایران وجود دارد در سینما هم به این صورت دیده می شود که ظاهرا ما نگاه همدیگر را می پسندیم.

بهرامی همچنین به کم بودن همکاری های سینمایی ایران و چین در مقایسه با همکاری های گسترده اقتصادی دو کشور اشاره کرد و گفت: ما در ایران یک دوست چینی داریم که در رشته سینما تحصیل کرده و با هم صحبت هایی انجام داده ایم که یک پروژه مشترک را تعریف بکنیم و یک فیلمی که نصف آن در ایران و نصف دیگر در چین ساخته می شود را بتوانیم با هم شروع بکنیم.

 در مورد پخش شدن فیلم ها و سریال های تلویزیونی چینی در ایران نیز این فیلمساز ایرانی به این موضوع اشاره کرد که سریال های تلویزیونی چینی چندان در حال حاضر در ایران دیده نمی شوند اما آثار سینمایی چین و به ویژه فیلم های سینمایی مربوط به مبارزه چین با تجاوز ژاپن در دوره جنگ جهانی دوم در گذشته و به ویژه با جنگ عراق و ایران در تلویزیون ایران پخش می‌شده است. او همچنین گفت که تمام فیلم های چینی که در سال های اخیر در جشنواره های مطرح مانند جشنواره کن و یا ونیز جایزه گرفته اند و بسیاری از آثار «جانگ یی مو» را دیده است.

بهرامی از نظم در تمام مراحل برگزاری به عنوان نخستین ویژگی جشنواره شانگهای یاد کرد که توجه او را به خودش جلب کرده و در ادامه درباره محتوای این جشنواره نیز گفت: رئیس هیئت داوران جشنواره امسال یک فیلمساز بزرگ و اهل هنر است که من او را می شناسم و بقیه داوران هم به همین ترتیب. من فکر می کنم که امسال جشنواره شانگهای در سطح بالایی برگزار می شود.

به گفته این فیلمساز ایرانی همکاری و تولیدات مشترک سینماگران ایران با کارگردانان سایر کشورها در گذشته وجود داشته اما این همکاری ها بیشتر با سینمای اروپا و کشورهایی مانند آلمان یا ایتالیا بوده است. در عین حال همکاری هایی نیز میان کارگردانان ایرانی با کشورهای آسیایی نظیر ژاپن، هند و فیلم ناتمام کارگردان فقید ایرانی، عباس کیارستمی با سینمای چین نیز وجود داشته اما مجموعه این همکاری ها خیلی پررنگ نبوده است. او همچنین ابراز امیدواری کرد که سازنده نخستین فیلم مشترک محصول ایران و چین باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا