رویکرد عملگرایانه «انویدیا» در قبال بازار چین ارزش تأمل واشنگتن را دارد

شرکت تراشه ساز آمریکایی «انویدیا» پس از انتشار گزارش مالی تاثیرگذار سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ خود شاهد افزایش چشمگیر قیمت سهام و ارزش بازارش بود و افزایش یک روزه ارزش بازار آن رکورد جدیدی را در «وال استریت» به ثبت رساند. با این حال، علی‌رغک چشم‌انداز ظاهرا امیدبخش، انویدیا باید توجه و منابع خود را بر روی یک نگرانی بزرگ متمرکز کند: افت شدید درآمد در چین به دلیل تشدید محدودیت‌های دولت آمریکا در حوزه صادرات تراشه به چین.

«ینسن هوانگ» مدیرعامل انویدیا در روز انتشار گزارش مالی این شرکت به رسانه‌ها گفت شرکتش در حال حاضر نمونه‌هایی از دو تراشه هوش مصنوعی جدید خود را با هدف بازار چین به مشتریان ارائه می‌کند و منتظر بازخورد مشتریان در خصوص این تراشه‌هاست.

این اظهار نظر پس از آن مطرح شد که انویدیا دو بار مجبور شده تراشه‌هایی مخصوص بازار چین طراحی و تولید کند تا محدودیت‌های صادراتی آمریکا را دور بزند. تراشه‌های «تنزل یافته» قبلی موفق نشدند نظرها را در چین به خود جلب کنند.
انویدیا در حال انجام تلاش‌های چشمگیر و نشان دادن عزم جدی برای حفظ بازار چین است. تاکید انویدیا بر بازار چین از یک کسب و کار منطقی و طرز فکر بازار محور، نشأت می‌گیرد.

از دست دادن بازاری که در برهه‌ای یک پنجم درآمد آن را به خود اختصاص می‌داد، حتی برای انویدیا که بازار به آن «پادشاه هوش مصنوعی» را داده، غیرقابل تحمل خواهد بود.

هوانگ باز هم تاکید کرد که «چین دیگری وجود ندارد و فقط یک چین وجود دارد.» تحلیل‌های غربی وال استریت همچنین نشان می‌داد که بزرگترین ریسک برای چشم‌اندازی روشن انویدیا در چین نهفته است.

در این خصوص، انویدیا که جای خود را در بازار پیدا کرده، باید در مقایسه با سیاستمداران واشنگتن، نگرش عمل‌گرایانه‌تری از خود نشان دهد.
با توجه به آنکه دولت ایالات متحده موانع متعددی را به منظور ترویج «جدایی» فناورانه از چین را ایجاد کرده، نوآوری فناورانه مستقل چین در حال سرعت گرفتن است.

نسخه «تنزل یافته» تراشه‌های انویدیا با واکنشی ضعیف در بازار چین روبرو شده که هم تحت تأثیر مشتریان ناراضی چینی و هم به دلیل پیشرفت‌های ایجاد شده در جایگزینی مستقل تراشه‌ها در این کشور است.
طبق گزارش رسانه‌ها، انویدیا اخیرا برای اولین بار در اسناد ارسالی به «کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا»، هوآوی را به‌عنوان رقیب اصلی در شماری از زمینه‌ها، از جمله در تولید حیاتی پردازنده‌هایی که سامانه‌های هوش مصنوعی را تامین می‌کنند، فهرست کرده است.

انویدیا هنوز درباره این اقدام اظهارنظر نکرده است. نخست باید بگوییم این می‌تواند به‌عنوان به رسمیت شناختن عالی از پیشرفت هواوی در زمینه تراشه‌های هوش مصنوعی از سوی انویدیا تلقی شود. دوم، این یک بار دیگر نشان می‌دهد که مداخله سیاسی مثل ساختن «حیاط‌های کوچک و دیوارهای بلند» برای صنایع با فناوری پیشرفته اغلب معکوس عمل می‌کند و نمی‌تواند از نوآوری مستقل چین جلوگیری کند.

ما از انویدیا و دیگر شرکت‌های ایالات متحده می‌خواهیم به رقابت با شرکای چینی با دیدی باز، فراگیر و سالم پاسخ دهند. معتقدیم انویدیا می‌تواند به این امر دست یابد چرا که به اکوسیستم صنعتی کمکی مثبت می‌کند.

در خصوص رویکرد انویدیا در قبال بازار چین، آنچه تأمل برانگیزتر است، وضعیت برجسته در بخش‌های جدید است که به توسعه زیرساخت گسترده نیاز دارند، جایی که تقاضا از عرضه جلو می‌زند.

نکته اصلی در تحقق بهبود چشمگیر بهره وری و رشد اقتصادی از طریق برنامه‌های کاربردی‌تر و سازوکارهای سناریو برای هوش مصنوعی نهفته است.

آمریکا، با اعمال مداوم منطق بازی مجموع صفر در عرصه سیاسی، از توسعه اساسی انویدیا و عصر هوش مصنوعی می‌کاهد. در مقابل، انویدیا به شکلی عملگرایانه از طریق نیروهای بازار، ارزش افزوده را بیشتر می‌کند.
انویدیا به عنوان یکی از قربانیان سیاست‌های کنترل صادرات ایالات متحده باید به همکاری با دیگر شرکت‌های فناوری آمریکایی به اعمال فشار و تاثیرگذاری بر واشنگتن به طرق مختلف ادامه دهد و خواستار لغو سریع سیاست‌ها و اقداماتی شود که ناقض اصول و قوانین تجارت بین‌المللی است.

موج هوش مصنوعی بسیار به ما نزدیک است و دنیا آشکارا به دیدگاه‌ها و ایده‌هایی نیاز دارد که با این دوره سازگاری دارند.

کشورها باید به جای تقویت موقعیت انحصاری خود و سرکوب رقبای بالقوه به وسیله سیاست‌های اشتباه یا حتی آنهایی که قوانین تجارت منصفانه را نقض می‌کنند، بر افزایش رشد بهره وری کلی از طریق رقابت شدید اما سودمند تمرکز نمایند.
اینکه مسیر آینده شرکت‌های خارجی چگونه به پیش می‌رود-خواه گسترده شود خواه برعکس-تا حدی به ایجاد یک رابطه پایدار و مثبت با بازار چین وابسته است.

دیدگاه انویدیا در قبال بازار چین همچنین مشخص خواهد کرد که آیا می‌تواند واقعا به عنوان یک شرکت مطرح در عصر هوش مصنوعی ظاهر شود یا خیر.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا