چرا رویداد شب‌نشینی روستایی شین جیانگ شهرت یافته است؟

«امسال چطورید؟ تنها با تماشای شب‌نشینی روستایی متوجه می‌شوید!» با زنگ‌ها و طبل‌های بلند، آوازخوانی و رقص، ازدحام جمعیت و هیجان، یک «مهمانی سالانه» روستای چینی منحصر به فرد در حال گشایش است، «شب‌نشینی روستایی» این شناسه فرهنگی روستایی چینی با قدرت خود هواداران را جذب کرده و سرزندگی بیشتری را آزاد می‌کند.

هنگامی که به تمام جزییات سال گذشته نگاهی می‌اندازید متوجه می‌شوید نقاط مختلف در شین جیانگ از «شب‌نشینی روستایی» به عنوان «خلاصه پایان سال» خود استفاده می‌کنند.

با نزدیک شدن عید بهار، مناطق مختلف مشترکا فعالیت‌های فرهنگی که نشان‌دهنده اصالت و آداب و رسوم جشن‌های سنتی ملت چین را برگزار می‌کنند،‌ مفهوم غنی و جذابیت منحصر به فرد اعیاد سنتی را برجسته می‌سازند و پر از روندهای ملی است که طعم قوی سال نو را به این جشن می‌افزایند.

«وانگ دونگ» از ساکنان بخش «بورکین» شین جیانگ می‌گوید: شب‌نشینی روستایی امسال بسیار هیجان‌انگیز است. در گذشته ما فقط می‌توانستیم چنین رویدادهایی را فقط در تلویزیون تماشا کنیم اما حالا می‌توانیم این جو شاد شب‌نشینی روستایی را مقابل خانه‌هایمان تجربه کنیم. من واقعا خوشحالم و افتخار می‌کنم.

بدیهی است این رویداد نه تنها منعکس‌کننده آداب و رسوم عامیانه میراث فرهنگی ناملموس است، بلکه در آن غذاهای خاص را نیز به نمایش گذاشته و فروخته می‌شود.

استادان خوشنویسی در محل برگزاری این رویداد با مرکب خود هنرنمایی می‌کنند و انواع غذاهای لذیذ و محصولات کشاورزی و انواع شاهکارهای ناملموس فرهنگی و هنری در اینجا به نمایش گذاشته و فروخته می‌شود.

کل این رویداد مدل نوآورانه «حضوری + آنلاین» و «اجرا + نمایشگاه و فروش» را به اجرا در می‌آورد و توجه را بر زندگی شاد مردم به عنوان قهرمانان متمرکز می‌کند و فضای اجتماعی هماهنگ و شاد را برای تمام مردم ایجاد می‌نماید.

برای چشیدن طعم سال نو و تماشای فضای روستایی، رویداد «شب‌نشینی روستایی» قطعا نقطه هیجان‌انگیز و جذابی محسوب می‌شود.

وزارت فرهنگ و گردشگری چین اخیرا فهرستی از مکان‌های برگزاری «شب‌نشینی روستایی» عید بهار ۲۰۲۴ را منتشر کرد. ۹۱ نقطه در سراسر کشور از جمله ۶ مکان در شین جیانگ در فهرست مذکور مشخص شده‌اند. مناطق مختلف شین جیانگ از جمله «کوچه»، «کورلا»، «ییلی» و ارومچی فعالانه رویدادهای «شب‌نشینی روستایی» برگزار می‌کنند.

در برنامه «شب‌نشینی روستایی» صدها گل در سراسر شین جیانگ آذین‌بندی شده که نشان‌دهنده تنوع غنی و رنگارنگ ویژگی‌های قومی است.

«شب‌نشینی روستایی» برخلاف مهمانی عظیم و مجلل شب سال نو مقابل خانه‌های روستاییان برگزار می‌شود و «طعم روستا» کلید واژه واقعی آن است.

روی صحنه «شب‌نشینی روستایی»، روستاییان «ستاره‌ها» هستند؛ تولید و زندگی روزانه روستاییان بهترین محتوای برنامه محسوب می‌شود؛ اشتیاق خودجوش توده‌ها و عشق آنها به فرهنگ محلی پاسخی به موفقیت مستمر «شب‌نشینی روستایی» است.

«شب‌نشینی روستایی» طی سال‌های اخیر، مکررا هدف جستجو در فضای مجازی بوده و تدریجا از «اجرای حضوری» به «اجرای ابری» و «اجرای سالانه» به «اجرای فصلی» تغییر یافته است. این رویداد علاوه بر پاسخگویی به نیازهای فرهنگی روستاییان، اشکال جدید گردگشری فرهنگی روستایی را نیز ترویج نموده و «آتش» احیای روستایی در زمستان را روشن کرده است.

فرهنگ قلمرو را شادابی می‌بخشد، درست مثل قطرات ریز باران که اشیا را مرطوب می‌کند و ذهن و نیرو را متحد می‌سازد.

فعالیت‌های باشکوه «شب‌نشینی روستایی» که در بخش‌های مختلف شین جیانگ برگزار می‌شود، به‌عنوان یک نقطه شروع قدرتمند برای ترویج کار غنی‌سازی فرهنگی این منطقه خودمختار، نه تنها به مردم تمام گروه‌های قومی اجازه می‌دهد تا ارتباطات، شناخت و احساسات خود را با یک هماهنگی تقویت کنند بلکه سبک منحصر به فرد شین جیانگ را هم جهان نشان می‌دهد.

با پشتیبانی شدید استان‌ها و شهرهای مختلف که به شین جیانگ کمک می‌کنند، مناطق مختلف در شین جیانگ از رویداد «شب‌نشینی روستایی» به عنوان فرصتی برای تعمیق کار غنی‌سازی فرهنگی شین جیانگ بهره می‌برند و از طریق فعالیت‌هایی مثل نمایشگاه‌های خوشنویسی و نقاشی، اپرا و آواز قومی، فرهنگ سنتی عالی ملت چین را به ارث برده و به پیش برده‌اند و نهایتا مبادلات فرهنگی و یادگیری متقابل در میان اقوام مختلف را ترویج می‌کنند.

در تعامل‌ها و تبادل نظرهای مکرر، دل‌های مردم اقوام مختلف به هم نزدیکتر و احساسات آنها عمیق‌تر شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا