با وجود اظهارات غیر مسئولانه در محل سازمان ملل ، مردم بیشتر شین جیانگ حقیقی را مشاهده کرده اند

روز سه شنبه ۲۳ژانویه، نماینده چین در چهارمین دور بررسی حقوق بشر شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو سوییس شرکت کرد و به تشریح مسیر توسعه حقوق بشر و دستاوردهای چین در این زمینه پرداخت. سخنان نماینده چین با واکنش مثبت نمایندگان بیش از ۱۲۰ کشور جهان مواجه شد و برخی از نمایندگان بلافاصله بر وضعیت خوب حقوق بشر چین تأکید کردند. این واکنش‌های مثبت، سیلی محکمی بود بر صورت تعداد معدودی از کشورهای غربی که سعی داشتند از طریق جوسازی در مورد موضوعاتی مانند شین جیانگ، این دوره بررسی حقوق بشر را سیاسی کنند.

خارج از محل برگزاری این بررسی‎ها، آنچه در چین اتفاق می افتد نیز توضیحات نماینده چین را تأیید می کند. در سال ۲۰۲۳، شین جیانگ پذیرای ۲۶۵.۴۴ میلیون گردشگر داخلی و خارجی بود که نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۱۷ درصد افزایش داشته و یک رکورد تاریخی را به ثبت رسانده است. چه کسی می‎تواند تصور کند که تا همین چند سال پیش در این منطقه از چین حوادث تروریستی خشونت آمیز رخ می داده است. اما چه چیزی باعث این تغییر شده است؟ روز سه شنبه ، چین کتاب سفید «سیستم حقوقی و اقدامات ضد تروریستی چین» را منتشر کرد که به طور مفصل اقدامات و اثربخشی مبارزه چین با تروریسم را تشریح می کند. این کتاب پاسخگوی پرسش های دنیای خارج در مورد تغییرات صورت گرفته در شین جیانگ است. با نگاهی به محتوای این کتاب سفید، می توان دید که مبارزه قانونمند چین با تروریسم، علاوه بر هدف قرار دادن اقدامات تروریستی تهدیدکننده جان و مال مردم، اساساً از حقوق مردم برای داشتن یک زندگی خوب، توسعه و سایر حقوق بشری محافظت می کند.  نظرسنجی ها نشان می دهد که احساس امنیت مردم چین از ۸۷.۵۵ درصد در سال ۲۰۱۲ به ۹۸.۶۲ درصد در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته و پیوسته در سطح  بالا باقی مانده است.

این کتاب سفید با ارائه یک تعریف واضح از تروریسم، به تشریح مبارزه با تروریسم مطابق قانون و اقدامات انجام شده برای سرکوب دقیق و مؤثر تروریسم می‎پردازد. چین همچنین با ایجاد یک نظام حقوقی تکمیلی برای مبارزه با تروریسم، پایه‎‌های قانونی لازم برای مبارزه با تروریسم و اعمال مقررات نظارتی روشن را بنا نهاده و اقدامات نیروهای ضد تروریسم را به یک سطح استاندارد رسانده است. شایان ذکر است که چین در مبارزه با تروریسم، در کنار دفاع از حقوق بشر قربانیان این حوادث، از حقوق مشروع افراد مظنون به ارتکاب چنین جرائمی نیز حمایت می کند. برخی کشورهای غربی با در پیش گرفتن استانداردهای دوگانه در زمینه مبارزه با تروریسم، سعی دارند حمایت از به اصطلاح «حاکمیت قانونمداری» و «حقوق بشر» را بهانه ای برای مداخله  در امور داخلی چین قرار دهند و به این ترتیب نه تنها مانع از همکاری بین المللی  برای مبارزه با ترویسم شده‎‌اند بلکه باعث تخریب امنیت و حقوق بشر در جهان نیز شده اند.

در سال گذشته، بسیاری از شخصیت‎های سرشناس اینترنتی با سفر به شین جیانگ، تفریحاتی مانند شتر سواری، صحراگردی با خودرو، لذت بردن از تماشای درختان صنوبر در صحرا، رقص و آواز در کنار مردم  محلی و مشاهده میراث فرهنگی ناملموس فرهنگ اقوام مختلف شین جیانگ را تجربه کردند و همین آرامش و شکوفایی شین‌جیانگ خاطراتی عمیق را در ذهن آنان بر جای گذاشته است. مشاهده تغییرات شین جیانگ به سادگی هر بیننده‌ای را به این نتیجه می‌رساند که مبارزه با تروریسم باعث ارتقای سطح امنیت و ثبات می‎شود، امنیت و ثبات نیز توسعه و منافع ناشی از آن را به همراه دارد و به صورت متقابل منافع ناشی از توسعه باعث تحکیم بیشتر امنیت و ثبات می‌شود.

امروز جهان بسیار آشفته است و مبارزه با تروریسم هنوز یک مشکل بزرگ برای جهان به شمار می‌رود. در چنین شرایطی، چین بر اساس قانون به مبارزه با تروریسم پرداخته و با حفظ امنیت و ثبات منطقه ای و بین المللی، سهم مهمی در حاکمیت جهانی حقوق بشر داشته است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا