برملا شدن ریاکاری غربی‌ها با دورغ‎هایشان درباره چین

استاندارد دوگانه سیاستمداران و رسانه های غربی درباره حقوق بشر و استفاده از آن به عنوان سلاحی علیه چین، حقیقتی است که روز به روز بیشتر بر همگان آشکار می‎‏شود.

نمونه‎ این ریاکاری غربی‎ها را می‎توان در اتهامات مطرح شده از سوی آنها در مورد مدارس شبانه روزی منطقه خودمختار «شی زانگ» (تبت) واقع در جنوب غربی چین و یا وجود به اصطلاح «کار اجباری» در منطقه خودمختار اویغور شین جیانگ در شمال غربی چین مشاهده کرد.

مدارس شبانه روزی در چین و دیگر کشورهای جهان کاملاً رایج هستند و در منطقه‌ای با جمعیت پراکنده مانند شی زانگ نیز وجود این مدارس باعث تضمین فرصت برابر تحصیل برای همه می‎شوند. حضور در این مدارس کاملاً داوطلبانه است و در آنها دروس مربوط به فرهنگ سنتی از جمله زبان و ادبیات تبتی، رقص‌‎های محلی و آشپزی سنتی نیز آموزش داده می‎شود.

دانش‌آموزان می‎‌توانند آزادانه در این مدارس لباس‎های سنتی خود را بپوشند. باید به این نکته توجه داشت که مدارس شبانه روزی در «شی زانگ» هیچ شباهتی با مدارسی ندارند که در مقاطع مختلف تاریخی با هدف «یکسان سازی اجباری» توسط قدرت‎های غربی تأسیس شد‎ه اند؛ به عنوان مثال، در قرون نوزدهم و بیستم، کودکان بومی آمریکایی در ایالت متحده مجبور به حضور در مدارس شبانه روزی می‎شدند و در این مدارس حق صحبت کردن به زبان بومی، پوشیدن لباس‎های سنتی و انجام مراسم و آداب و سنن خود را نداشتند و به همین ترتیب بود که با یک نسل کشی فرهنگی، زبان، فرهنگ و هویت آنان از میان برداشته شد.

هدف کارزارهای حمله و سیاهنمایی در مورد مدارس شبانه‎روزی شی زانگ، از بین بردن حق تحصیل کودکان و محروم کردن این منطقه از حق توسعه و پیشرفت است.

دروغ همیشه دروغ است. مطرح شدن موضوع «کار اجباری» در شین جیانگ از سوی برخی از کشورهای غربی نیز از جمله همان دروغ‎هایی است که با همین اهداف شرم‌آور گفته می‎شوند. نتایج بازرسی‎هایی که به درخواست «فولکس واگن» انجام شد، همچون یک سیلی بر صورت شایعه‎پردازان در مورد شین جیانگ بود. این شرکت خودروسازی آلمانی در ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرد هیچ نشانه‎ای از کار اجباری در محل کارخانه‎های آن در شین جیانگ مشاهده نشده است.

شی زانگ و شین جیانگ، هر دو به دستاوردهای بی سابقه در زمینه حقوق بشر دست یافته اند و به عنوان دو منطقه خودمختار، مظهر توسعه و پیشرفت حقوق بشر چین به شمار می‎روند. چین بر پایه فلسفه حقوق بشر مردم‌محور، مسیری را به سوی دست یافتن به یک وضعیت حقوق بشری بهتر پیدا کرده که با روند زمانه پیش می‎‏رود و مطابق با واقعیت‎های ملی خود چین است و به این ترتیب پیشرفت‎های تاریخی چین در زمینه حقوق بشر باعث شده که امروز مردم تمام اقوام در سراسر چین از حس رضایت، شادی و امنیت بیشتری برخوردار باشند.

با توجه به اذعان گسترده جامعه بین‌المللی به پیشرفت‎های حقوق بشری چین، دروغ‎های غربی‌ها هرگز نمی‎توانند واقعیت‎ها را پنهان کنند و تنها باعث برملا شدن هرچه بیشتر واقعیتِ ریاکاری و استاندارد دوگانه شایعه‎پردازان می‎شوند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا