اجرای استراتژی “۳۸۲۰” با اصلاحات و گشایش

«شی جین پینگ»، زمانی که دبیر کمیته حزب در شهرداری «فوجو» مرکز استان «فوجیان» واقع در جنوب شرقی چین بود، شخصاً ریاست تدوین «استراتژی توسعه اقتصادی و اجتماعی بیست ساله شهر فوجو» را بر عهده گرفت و به طور کلی اهداف، مراحل، طرح‌ و نکات کلیدی توسعه اقتصادی و اجتماعی شهر فوجو در دوره های سه ساله، هشت ساله و بیست ساله را برنامه ریزی کرد.

این راهبرد که از آن با عنوان «استراتژی ۳۸۲۰» نیز یاد می شود، تبدیل به راهبرد اصلی توسعه شهر فوجو شد و تا امروز نیز در این شهر اهمیت عملی بسیار داشته است.  اما چگونه این استراتژی با تمام نیرو به اجرا در آمده است؟ پاسخ این پرسش در مطرح شدن اندیشه اجرایی مبتنی بر تعمیق اصلاحات و گسترش گشایش از سوی شی جین پینگ است.

سال ۱۹۹۴ میلادی، شی جین چینگ به عنوان دبیر وقت کمیته حزبی شهرداری «فوجو» گفت، گشایش، مسیر زنده توسعه اقتصادی شهر فوجو است. ما باید گشایش همه جانبه را به پیش سوق دهیم و  توسعه هماهنگی صنایع یکم، دوم و سوم را تحقق بخشیم.

اصلاحات و گشایش یک ایده مهم برای اجرای «استراتژی ۳۸۲۰» است. «فوجو» واقع در سواحل رودخانه «مین» و دریای شرقی چین، از مزایای جغرافیایی آشکار برخورداراست. «جلب فعال سرمایه‌گذاری، تمرکز بر ساخت و ساز تاسیسات زیربنایی و حمایت از اصلاحات» به گام های مهم این شهر برای اجرای سیاست اصلاحات و گشایش تبدیل شد.

با توجه به آنکه بیش از ۴ میلیون نفر از اهالی «فوجو» در نقاط مختلف سراسر جهان زندگی می کردند، شی جین پینگ، گروهی را مأمور تشویق آنان به سرمایه گذاری در زادگاه خود، کرد.

همراه با افزایش مبادلات بین شهر «فوجو» با دیگر شهرهای چین و سراسر جهان، زیرساخت های این شهر به تدریج دیگر پاسخگوی نیازهای توسعه شهر نبودند. در آن زمان فرودگاه مسافری مناسب در «فوجو» وجود نداشت و به همین خاطر سفر بازرگانان به این شهر آسان نبود و از سوی دیگر صادرات کالا از این شهر نیز به سختی انجام می شد. دولت مرکزی نیز برنامه ای برای ساخت فرودگاه در شهر «فوجو» نداشت. به این ترتیب، تصمیم گرفته شد که ابتدا خود این کار را شروع کند. پس از پنج سال، فرودگاه بین المللی «چانگ له » در سال ۱۹۹۷ رسما راه اندازی شد.

برای پاسخ به نیازهای رو به گسترش ناشی از گشایش در فوجو،  «شی جین پینگ» توسعه  زیرساخت های اصلی مانند پایانه های آب های عمیق، بزرگراه ها و جاده های سریع السیر شهری را مطابق با «استراتژی ۳۸۲۰» به پیش سوق داد.

گسترش گشایش در روند اجرایی «استراتژی ۳۸۲۰»، اقتصاد«فوجو» را احیا کرد و رقابت‌پذیری شهر را افزایش داد. صنایع یکم، دوم و سوم شهر «فوجو» توسعه یافتند و باعث شدند که پایه های مدرن سازی این شهر بیش از پیش تحکیم یابند.

«فوجو» با تکیه بر مزایای قرار گرفتن در منطقه مرکزی “راه ابریشم دریایی قرن بیست و یکم”، منطقه جدید «فوجو» و منطقه آزاد تجاری آزمایشی، صنایع نوظهور استراتژیک مانند مواد جدید و هوش مصنوعی را توسعه داده و خوشه های صنعتی به ارزش صدها میلیارد یوان در زمینه های منسوجات، الیاف شیمیایی و  داده های الکترونیکی و زمینه های دیگر  را ایجاد کرده است.

طی پنج سال گذشته، حجم کل واردات و صادرات شهر «فوجو» از ۲۵۰ میلیارد یوان فراتر رفته، نزدیک به ۲ هزار شرکت جدید با سرمایه گذاری خارجی در این شهر تاسیس شده و شرکای تجاری آن به بیش از ۲۰۰ کشور و منطقه گسترش یافته اند.

روحیه «استراتژی ۳۸۲۰» با در برگرفتن “شجاعت برای اولین بودن و مبارزات پیشگامانه و نوآورانه”، در کل روند توسعه اقتصادی و اجتماعی شهر «فوجو» ادغام شده است. جِنگ هائو، مدیر کمیسیون توسعه و اصلاحات شهرداری «فوجو» گفت: «ما باید دستورالعمل های رهبرمان، شی جین پینگ را در نظر داشته باشیم، به تعمیق اصلاحات در زمینه های کلیدی ادامه دهیم، اصلاحات و گشایش را از نقطه شروع به سطحی بالاتر ارتقا دهیم تا سهم بزرگتری برای پیشبرد مدرن سازی به سبک چینی داشته باشیم.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا