صدور پیام مهم درباره دیپلماسی چین از سوی کنفرانس مرکزی امور خارجی چین

کنفرانس مرکزی کارهای مربوط به امور خارجی چین روز ۲۷ و ۲۸ دسامبر(۶ و ۷ دی) در پکن برگزار شد. «شی جین‌پینگ» دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست و رئیس جمهوری خلق چین در این نشست حضور یافته و سخنرانی ایراد کرد. وی در سخنرانی خود به جمع‌بندی دستاوردها و تجربیات دیپلماسی ویژه چین به عنوان یک کشور بزرگ در عصر جدید پرداخت تا به طور جامع پیرامون امور خارجی چین در حال حاضر و آینده برنامه‌ریزی صورت گیرد.

صلح و توسعه روند و جریان اصلی پیشرفت جهانی پس از پایان جنگ جهانی دوم است که به جامعه بشری اجازه داده است تا یک صلح کلی برای بیش از ۷۰ سال حفظ شود. با این حال، در سال‌های اخیر، این دو روند تحت هجوم چندگانه قرار گرفته است. از یک سو، ذهنیت جنگ سرد احیا شده و تفکر هژمونیک و تقابل ایدئولوژیک مانند «بدون شک کشور قدرتمند به دنبال هژمونی می‌رود» تکرار می‌شود؛ از سوی دیگر، یکجانبه‌گرایی و حمایت‌گرایی گسترش یافته و جهانی ‌شدن اقتصادی با جریان‌های مخالف مواجه شده است.

برای مواجهه با تغییراتی که ظرف صد سال گذشته دیده نشده است، رئیس جمهور چین پس از به قدرت رسیدن خود، اندیشه دیپلماسی شی جین‌پینگ را خلق و توسعه داده، سطحی جدید از تئوری و عملکردهای دیپلماتیک چین را ایجاد و دستورالعمل‌های اساسی را برای ترویج دیپلماسی ویژه چین به عنوان یک کشور بزرگ ارائه کرده است.

در این دوره از کنفرانس مرکزی  امور خارجی چین اشاره شد که ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک ایده محوری اندیشه دیپلماسی شی جین‌پینگ و هدف والایی است که دیپلماسی ویژه چین به عنوان یک کشور بزرگ در عصر جدید دنبال می‌کند.

این ایده در ده سال پیش توسط شی جین‌پینگ مطرح شد که با مسیر تحقق مبنی بر ترویج مدیریت جهانی بر اساس مشورت و ساخت مشترک و اشتراک‌گذاری؛ با دستورالعمل‌های عمومی بر پایه اجرای ارزش‌های مشترک بشریت؛ با پشتیبانی اساسی بر پیشبرد تشکیل روابط بین‌المللی نوین؛ با هدایت راهبردی در راستای اجرای ابتکار توسعه جهانی، ابتکار امنیت جهانی و ابتکار تمدن جهانی؛ در سکوی عملکردها برای ساخت مشترک و با کیفیت بالای کمربند و جاده؛ مقابله با چالش‌ها و تحقق رونق مشترک توسط همه کشورها را پیش می‌برد تا برای جهان چشم‌اندازی روشن با صلح، امنیت، رونق و پیشرفت شکل گیرد.

همچنین، ضمن پایبندی بر ایده محوری ایجاد جامعه بشری با سرنوشت مشترک، باید دانست که چگونه با سری مسایل کلیدی و چالش‌های بزرگ جهان برخورد شود و همچنین مورد حل و فصل قرار گیرد؟

شی جین‌پینگ در کنفرانس مرکزی امور خارجی چین طرح حل دو وجهی مبنی بر ترویج چندقطبی‌سازی جهانی برابر و منظم و جهانی‌سازی اقتصادی با منافع گسترده و فراگیر را مطرح کرد. این دو گزاره بازتابی متمرکز از اندیشه دیپلماسی شی جین‌پینگ در عمل بوده و همچنین روش همیشگی چین در تعاملات با جهان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا