رئیس جمهور اروگوئه: چین شریک قابل اعتماد اروگوئه است

«لوئیس آلبرتو لاکایا پو» رئیس جمهور اروگوئه اخیرا دیداری رسمی از چین داشت. وی در مصاحبه اختصاصی با «رادیو و تلویزیون مرکزی چین» مکررا از واژه «اعتماد» برای توصیف روابط اروگوئه با چین استفاده کرد. او معتقد است که چین یک شریک خوب و قابل اعتماد اروگوئه در زمینه‌های تبادلات تجاری، مبارزه با اپیدمی کرونا یا همکاری جنوب-جنوب است. لاکایا پو می‌گوید با اینکه دو کشور از لحاظ جغرافیایی مسافت زیادی دارند اما هم‌پوشانی‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی آنها بسیار قوی است. وی به دنبال ایجاد روابطی نزدیک با چین در آینده است.

 بخشی از مصاحبه رئیس جمهور اروگوئه با رادیو و تلویزیون مرکزی چین در پی می‌آید:

مجری: اروگوئه یکی از نخستین کشورهایی است که به «ابتکار کمربند و جاده» پیوست. ابتکار کمربند وجاده ۱۰ سال قبل پیشنهاد شد. شما این ابتکار را چگونه ارزیابی می‌کنید. کمربند و جاده چه تغییراتی برای اروگوئه به ارمغان آورده است؟

رئیس جمهور اروگوئه: کمربند و جاده از چشم انداز صادرات و تقویت روابط تجاری و سیاسی میان دو کشور، تاثیری بسیار مثبت داشته است. اروگوئه طی ۱۰ سال گذشته دولت‌های مختلفی داشته اما همگی دیدگاه مشترکی داشتند که سنگ بنای توسعه مناسبات میان دو کشور محسوب می‌شود.در حالی که باید به تفاوت‌های میان دو کشور اذعان کنیم، فکر می‌کنم ما یک رابطه مبتنی بر همکاری را بر اساس اعتماد متقابل کامل ایجاد کرده‌ایم.

 مجری: گوشت گاو بخشی مهم از صادرات اروگوئه است. چیزی که من شنیدم و مایلم از جانب شما هم بشنوم این است که اروگوئه جزو اولین کشورهایی بود که تراشه‌های ردیابی در گاوها کاشت تا تمام مراحل از تولد گرفته تا تبدیل شدن به گوشت قابل ردیابی باشد.

رئیس جمهور اروگوئه: این چیزی است که من می‌خواستم به آن اشاره کنم. شما می‌توانید از زمان و مکان و خوراک گاو هنگام تولد، زمان و مکان کشتار و شرایط کانتینر حمل و نقل آن قبل از اینکه به میز غذاخوری چینی‌ها برسد، مطلع شوید.

مجری: حدود ۵۸ درصد صادرات گوشت گاو اروگوئه به چین صورت می‌گیرد که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود، درست است؟

رئیس جمهور اروگوئه: بله ۵۶ تا ۵۸ درصد. این مقدار خیلی زیادی است. اگر به داده‌های جهانی نگاه کنید، چین نسبت به بقیه جهان غلات و گوشت گاو بیشتری مصرف می‌کند و ما نیز امیدواریم سفارش‌های بزرگتری دریافت کنیم.

مجری: همکاری «جنوب-جنوب» بیشتر تعمیق یافته است، آیا فکر می‌کنید چین و اروگوئه متحدتر خواهند شد؟

رئیس جمهور اروگوئه: مثالی برای شما می‌زنم که یکی از مهمترین مثال‌های ریاست جمهوری من است. وقتی اپیدمی کووید-۱۹ در بدترین شرایط خود قرار داشت کل جهان به دنبال منابع واکسن بودند. چین واکسن خود را داشت و «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین رفتاری بسیار سخاوتمندانه در قبال من، مردمم و کشورم داشت. من با او تماس گرفتم و رئیس جمهور شی گفت که چین کمک خواهد کرد و این کمک در آن برهه زمانی بسیار مهم بود. همانطور که سفیر پیشین چین در اروگوئه در دفترم به من گفت، «چین دوستی خوب در دوران‌های خوب و حتی دوستی بهتر در شرایط بد است». من هیچگاه این جمله را یاد نمی‌برم. برای من در آن زمان بسیار بسیار سخت بود. به لطف شی جین پینگ و چین ما واکسن داریم.

 مجری: داستان تاثیرگذاری است. آقای رئیس جمهور، صحبت از رئیس جمهور شی به میان آمد، نظر شما درباره رهبری و سیاست‌های او چیست؟ البته نه فقط در چین بلکه در خصوص ابتکارات توسعه جهانی، امنیت جهانی و تمدن جهانی که او پیشنهاد کرده است.

رئیس جمهور اروگوئه: در خصوص ابتکار امنیت جهانی ما متوجه نیت اصلی رئیس جمهور شی از طرح این ابتکار شده‌ایم و در حال مطالعه دقیق این ابتکار هستیم. معتقدم که به عنوان یک رهبر در کلاس جهانی، ابتکارات و مثال‌های رئیس جمهور شی جین پینگ از اهمیت فراوانی برای جهان برخوردار است. هر ابتکاری که به ترویج صلح بپردازد و از رواداری حمایت کند قطعا از پشتیبانی و احترام ما در دوره کنونی که با فقدان رواداری و مدارا روبرو هستیم، برخوردار خواهد بود.

 مجری: جهان در حال حاضر دستخوش تغییرات بزرگی است. نظر شما درباره دیدار اخیر میان رئیس جمهور شی و «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در سانفرانسیسکو چیست؟

رئیس جمهور اروگوئه: این دیدار بسیار مهم است. اگر این دو رهبر جهانی بسیار مهم نتوانند دیدار کنند و در خصوص صلح، توسعه و کمک به دیگر کشورها پیشرفت داشته باشند، چگونه می‌توان انتظار داشت دیگر کشورها کاری انجام دهند؟ بنا بر این من از برگزاری این دیدار بسیار خوشحال شدم. دیدارها یک امر خوب هستند. ما از شنیدن اخبار بد خسته شده‌ایم و امیدوارم اخبار خوب هر روز در جهان به گوش برسد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا