نگاهی به فرصت‌های اقتصادی و تجاری در «هفتمین نمایشگاه جاده ابریشم»

«مخیتاریان داویت» دوباره به شهر «شی‌آن» مرکز باستانی استان «شاآنشی» سفر کرده و مجددا مهمان «هفتمین نمایشگاه جاده ابریشم» شده است. بر خلاف بار قبلی که تنها بود، این بار بیش از ۲۰ شرکت ارمنستانی را برای همکاری به همراه خود آورده است.

داویت گفت: این بار شرایط پویاتر است و فرصت‌های بیشتری برای همکاری وجود دارد. او سال گذشته به عنوان معاون رئیس «مرکز توسعه همکاری ارمنستان-چین» و «نماینده اصلی چین» به «فوجیان»، «چینگ‌دائو»، «شانگهای» و چند شهر دیگر سفر کرد تا فرصت‌های بیشتری برای ارتقاء تبادلات اقتصادی و تجاری میان دو کشور را جستجو کند.

وی در هفتمین نشست «میزگرد انجمن تجارت بین‌المللی جاده ابریشم ۲۰۲۳» (شی‌آن) که در حاشیه نمایشگاه جاده ابریشم برگزار شد، گفت: از زمان حضور در ساخت مشترک «کمربند و جاده» در سال ۲۰۱۵، حجم تجاری میان ارمنستان و چین تقریبا سه برابر شده است. چین دومین شریک تجاری بزرگ ماست. ما درباره بازار چین و پتانسیل توسعه، بسیار خوش بین هستیم.

«مرکز توسعه همکاری ارمنستان-چین» یادداشت تفاهم‌های همکاری راهبردی با ۵۷ نهاد دولتی، انجمن‌ها و سازمان‌های اقتصادی و تجاری برای انجام ۲۸ پروژه همکاری به امضاء رسانده است.

داویت تنها «دوست قدیمی» نیست. «یوان چائوهی» و «آنیتا» زوج چینی-قزاقستانی نیز شاهد ساخت مشترک کمربند و جاده بوده‌اند. کسب و کار یوان چائوهی و آنیتا از زمان تاسیس یک شرکت تجارت الکترونیک فرامرزی در سال ۲۰۱۵ به رشد و توسعه خود ادامه داده است. آنیتا در «میزگرد تعمیق همکاری تجارت الکترونیک چین-آسیای مرکزی» که در حاشیه برگزاری نمایشگاه جاده ابریشم برگزار شد، گفت: ابتکار کمربند و جاده شهرهای چین را به فرصت‌های باز تبدیل کرده و زمینه رشد و باروری را برای شرکت‌ها به منظور توسعه اقتصادهای صادرات محور فراهم نموده و اجازه داده تا ما با سرعت رشد کنیم.

امروز قطارهای باری چین-اروپا مملو از کالا در حال رفت و آمد هستند و تجارت میان کشورها را آسانتر کرده و حرفه یوان چائوهی و آنیتا را به سطحی جدید منتقل کرده‌اند.

شرکت تجارت الکترونیک فرامرزی که آنها تاسیس کرده‌اند چین، بسیاری از کشورهای آسیای مرکزی و روسیه را تحت پوشش قرار می‌دهد. جاده‌ها و پل‌ها بهم پیوند خورده‌اند، کریدورها و بنادر نیز به هم متصل شده‌اند. دو قوس دریا و خشکی «یک کمربند، یک جاده» به طور مداوم در حال توسعه هستند و این کانال تجاری که در آسیا و اروپا کشیده شده برای اتصال جهان طراحی شده است.

«لی ون‌ون» معاون رئیس شرکت «LONGi Green Energy» گفت: با کمک ابتکار یک کمربند و یک جاده، شرکت‌های انرژی سبز چین به طور پیوسته در حال کاربرد نوآوری‌های فناورانه برای کمک به ساخت مشترک کشورها و مناطق به منظور توسعه برق سبز و ارائه فرصت‌های سبز جدید برای توسعه اجتماعی و اقتصادی محلی هستند.

وی افزود در حال حاضر این شرکت پایگاه‌های تولید را راه اندازی کرده و شعباتی را در کشورهای مسیر کمربند و جاده برپا کرده است که شامل ازبکستان، قزاقستان و ویتنام می‌شود و تجارت آن بیش از ۱۵۰ کشور و منطقه در سراسر جهان را تحت پوشش قرار می‌دهد.

در نمایشگاه امسال جاده ابریشم تاجیکستان و آذربایجان به عنوان کشورهای مهمان پشت سر هم اقدام به برگزاری نشست‌های ارتقاء همکاری اقتصادی و تجاری به منظور ترویج صنایع کلیدی کشورهایشان و سیاست‌های سرمایه‌گذاری ترجیحی برای بازرگانان شرکت کننده در نمایشگاه، کرده‌اند.

«هولیکزودا فیروز»، رایزن بازرگانی سفارت جمهوری تاجیکستان در چین گفت این نمایشگاه جاده ابریشم سکویی خوب برای مباحث همکاری اقتصادی و تجاری میان دو کشور و به منظور تقویت و توسعه روابط دوجانبه و همکاری تجاری ضروری است. حجم تجاری میان تاجیکستان و چین طی سال‌های اخیر به شکل قابل توجهی رشد یافته که شاهدی بر توسعه همکاری سودمند متقابل نیز محسوب می‌شود.

وی افزود: چین در حال حاضر شریک تجاری اصلی تاجیکستان است و ما اهمیت فراوانی به همکاری بین دو کشور در حوزه‌های مختلف از محصولات کشاورزی گرفته تا معدنی قائل هستیم. ما صمیمانه از شرکت‌های از شرکت‌های چینی دعوت می‌کنیم تا در پروژه‌های مختلف در تاجیکستان شرکت کنند، به ویژه‌ پروژه‌هایی که دوستی میان دو مردم را تقویت می‌کند.

نمایشگاه امسال جاده ابریشم به منظور تقویت هر چه بیشتر و اجرای نتایج «نشست چین-آسیای مرکزی»، یک ناحیه نمایشگاهی تبادل بین‌المللی ویژه برپا کرده تا بر نمایش تصویر کلی و صنایع خاص برخی کشورهای شریک در ساخت مشترک کمربند و جاده تمرکز کند و تبادلات و همکاری را ترویج نماید.

«علی» از کشور جمهوری آذربایجان یک «دوست جدید» نمایشگاه جاده ابریشم محسوب می‌شود. او در شی‌آن تحصیل کرده و در محوطه نمایشگاهی غرفه آذربایجان به صورت داوطلب فعالیت می‌کند.

او می‌گوید: حالا غذاها و محصولات الکترونیک چینی بیشتر و بیشتر در آذربایجان به فروش می‌رسند. امیدوارم همه فرصت سفر به آذربایجان و چشیدن آب انار ما را داشته باشند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا