سخنرانی رهبر چین در نشست غیررسمی رهبران «اَپک»؛ ۴ پیشنهاد مهم آقای «شی»

«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین روز ۱۷ نوامبر به وقت محلی، در سی‌اُمین نشست غیررسمی رهبران «اَپک» در سانفرانسیسکوی ایالات متحده شرکت و سخنرانی مهمی ایراد کرد.

شی جین پینگ خاطرنشان کرد ما باید بر نیت اصلی همکاری آسیا-اقیانوسیه پایبند باشیم، با مسئولیت پذیری به ندای زمان پاسخ دهیم، برای پاسخ به چالش‌های جهانی با یکدیگر همکاری کنیم، «چشم انداز پوتراجایا» را به طور کامل اجرا کنیم و با ایجاد یک جامعه مشترک آسیا و اقیانوسیه باز، پویا، قوی و صلح‌آمیز، شکوفایی مشترک مردم آسیا و اقیانوسیه و نسل‌های آنها تحقق بخشیم.

وی چند پیشنهاد را مطرح کرد که عبارتند از:

اول، پایبندی بر انگیزه نوآوری. ما باید با روند و گرایش توسعه علم و فناوری همسو باشیم، تبادلات و همکاری‌های علمی و فناوری را با نگرش فعال‌تر ترویج دهیم و برای ایجاد فضای باز، عادلانه و بدون تبعیض علمی و فناوری با یکدیگر همکاری کنیم. تسریع در تحول دیجیتال، کاهش شکاف دیجیتال، تسریع در اجرای «نقشه راه اینترنت و اقتصاد دیجیتال اَپک»، حمایت از کاربرد فناوری‌های جدید مانند کلان‌داده‌ها، رایانش ابری، هوش مصنوعی و محاسبات کوانتومی و ایجاد پیوسته نیروی محرکه جدید و مزایای جدید برای توسعه آسیا-اقیانوسیه نیز ضروری است.

دوم، پایبندی بر جهت‌گیری باز بودن. ما باید از تجارت و سرمایه گذاری آزاد و باز حفاظت و از سیستم تجارت چندجانبه با محوریت سازمان تجارت جهانی پشتیبانی و آن را تقویت کنیم. باید ضمن حفظ ثبات و روان بودن زنجیره‌های جهانی تامین صنعتی، با سیاسی شدن، تسلیحاتی شدن و امنیتی شدن مسائل اقتصادی و تجاری مخالفت کنیم. ما باید قاطعانه یکپارچه‌سازی اقتصادی منطقه‌ای را ارتقا دهیم، روند منطقه آزاد تجاری آسیا-اقیانوسیه را تسریع کنیم، «طرح اتصال اَپک» را به طور کامل اجرا کنیم و فرصت‌های توسعه باز منطقه‌ای را به اشتراک بگذاریم.

سوم، پایبندی بر توسعه سبز. در مواجهه با چالش‌های فزاینده شدید مانند تغییرات آب و هوایی و بلایای طبیعی، ما باید به همزیستی هماهنگ انسان و طبیعت پایبند بوده، تحول سبز و کم‌کربن مدل توسعه را تسریع کرده، به طور هماهنگ به کاهش کربن، کاهش آلودگی، گسترش سبز یاری رسانده و «اهداف اقتصادی سبز بانکوک درباره چرخه زیستی سبز» را اجرا کرده و پایه‌ای محکم برای رشد آسیا و اقیانوسیه ایجاد کنیم.

چهارم، پایبندی بر اشتراک‌گذاری فراگیر. ما باید برنامه «توسعه پایدار ۲۰۳۰» سازمان ملل را به طور کامل اجرا کرده، مسائل توسعه را به کانون دستور کار بین‌المللی برگردانده، پیوند استراتژی‌های توسعه را تعمیق بخشیده و به طور مشترک کسری توسعه جهانی را حل کنیم. از همه طرف‌ها استقبال می‌کنیم که فعالانه در پیشنهادات توسعه جهانی، تعمیق همکاری در کاهش فقر، امنیت غذایی، صنعتی‌سازی، تامین مالی توسعه و سایر زمینه‌ها شرکت کرده و جامعه توسعه جهانی را بسازند تا مردم همه کشورها بتوانند در ثمرات مدرن‌سازی سهیم شوند.

شی جین پینگ با بیان اینکه امسال چهل و پنجمین سالگرد اجرای سیاست اصلاحات و درهای باز در چین است، تصریح کرد: ما به توسعه با کیفیت بالا پایبند بوده، سیاست درهای باز در سطح بالا را ترویج کرده و با مدرنیزاسیون به سبک چینی برای ارتقای مدرنیزاسیون کشورهای مختلف جهان فرصت‌های جدید را فراهم خواهیم کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا