دهکده باستانی جیاجیا — ظهور مجدد «رویای عمارت سرخ »

عمارت «رونگ گوا فو» که مالک آن ارباب«جیا» بود، از عمارتی که “رویای عمارت سرخ ” از ادبیات کلاسیک کشور چین، شگفت انگیزتر است. دهکده باستانی جیاجیا در شهرستان گائو آن استان جیانگشی واقع در جنوب چین موسوم به نسخه واقعی از عمارت «رونگ گوا فو» است.

دهکده باستانی جیاجیا با مناظر زیبا، کوه ها و رودخانه ها احاطه شده است. ساختمان‌های این دهکده باستانی عمدتا شامل شش دسته می‌شود: تالار اجدادی، کوشک، تالار، سالن رسمی، اتاق نشیمن و اقامتگاه‌هایی که به «عمارت واقعی رونگ گو فو » معروف است. بیش از ۵۰۰ اقامتگاه از جمله بیش از ۳۰۰ اقامتگاه باستانی مربوط به سلسله های یوان، مینگ و چینگ در این محل وجود دارد. جیاجیا، دهکده‌ تاریخی و فرهنگی معروف در چین است.

با قدم زدن بر روی سنگفرش آبی و گرانیتی این دهکده احساس می کنیم که تماک شیارهای عمیق روی سنگفرش شاهد فراز و نشیب های تاریخ این محل باستانی بوده اند. کجاوه عروس، کنده کاری های ماهرانه روی سنگ و چوب، هر تکه آجر و کاشی در این جا داستانی برای خود دارد.

دهکده باستانی جیاجیا ترکیبی از بودیسم، تائوئیسم و کنفوسیوس از جمله دهکده های باستانی در جنوب رودخانه یانگ تسه است. فرهنگ منطقه‌ای قوم «شه» جیاجیا منحصربه‌فرد را تشکیل می‌دهد. همراه با باغ‌های سر سبز، این جا مکانی ایده‌آل برای افرادیست که به دنبال زندگی ساده کشاورزی هستند. اقامتگاه‌ها، معابد، کوچه های باستانی، مدارس و معابد بودایی و تائوئیستی در این دهکده به خوبی حفظ شده‌اند. مکان‌های دیدنی نیز نیایشگاه های  اجداد «جیا» و ییایی، کاخ ون چانگ، معبد پوشیان و غیره را شامل می شود.

در این دهکده ، نه تنها از آب و هوای خنک، بلکه از تماشای یک فضای فرهنگی غنی نیز لذت برد. مناظر روستایی زیبای این جا برای هر کس این حس را ایجاد می کند که می خواهد به دل طبیعت بازگردد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا