وتوی طرح آمریکا در شورای امنیت، اقدامی مسوولانه از سوی چین

جانگ جون، نماینده دائم چین در سازمان ملل روز چهارشنبه عنوان کرد: «چین حامی توجه برابر به نگرانی‌های امنیتی و حقوق هر دو طرف اسرائیل و فلسطین است». این سخنان را او پس از وتوی طرح آمریکا درباره درگیری بین فلسطین و اسرائیل، در پاسخ به انتقاد اسرائیل از این وتو، ایراد کرد.

برخلاف این ادعا که چین نسبت به خشونت علیه غیرنظامیان بی تفاوت است، وتوی طرح فوق آمریکا در شورای امنیت نشان داده است که چین نسبت به درگیری درغزه نگاه مسئولانه ای دارد.

وی افزود: مهم ترین نکته این است که طرح آمریکا در شورای امنیت به هیچ وجه منعکس کننده درخواست کل جهان برای ایجاد آتش‌بس در غزه نبوده است. باید دید درگیری های جاری دو طرفه است یعنی حماس به اسرائیل و اسرائیل نیز به فلسطینی ها حمله می کند. از این رو، در این برهه زمانی، اولویت ایجاد آتش بس و جلوگیری از بلایای انسانی است. با این اوصاف، طرح آمریکا نه تنها هیچ محتوای برجسته‌ای مربوط به آتش‌بس در بر ندارد، بلکه بر «حق دفاع» اسرائیل نیز تاکید می کند. فراتر از آن این است که این طرح حتی خواستار آتش بس برای ورود کمک های انسانی به غزه نشده بلکه خواستار توقف کمک های تسلیحاتی ایران به طرف مربوطه شده است. این بدان معناست که این قطعنامه – در صورت تصویب- راه را برای اقدامات نظامی پردامنه اسرائیل در غزه و تشدید درگیری های جاری هموار خواهد کرد.

جانگ جون ادامه داد: علیرغم این که کل جهان خواهان گشایش کریدور بشردوستانه در غزه است، اما واشنگتن کماکان به فکر سوء استفاده از شورای امنیت برای حداکثرسازی منافع سیاسی خود است. در حالی که ده‌ها هزار غیرنظامی بی‌گناه در غزه رنج می‌برند، ایالات متحده از آژانس‌های سازمان ملل برای پیشبرد برنامه‌های سیاسی خود یعنی تاکید بر حق دفاع اسرائیل و جلوگیری از ایفای نقش ایران در امور منطقه، استفاده می کند. این در حالیست که کشورهایی مانند چین که حامی هر ابتکار و طرح مفید برای صلح منطقه هستند، در تلاش برای ترویج اقدامات مسوولانه شورای امنیت به منظور پایان درگیری هستند. جهانیان انتظار دارند شورای امنیت اقدامات درست در پیش گیرد، نه این که به درگیری دامن بزند. از این لحاظ، راه حل «دو کشوری» که توجه برابر به نگرانی های امنیتی هر دو طرف فلسطین و اسرائیل دارد، باید مسیر صحیح کنونی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا