سخنرانی شی جین پینگ در مراسم افتتاحیه سومین مجمع همکاری بین المللی “کمربند و جاده”

مراسم افتتاحیه سومین مجمع همکاری بین المللی “کمربند و جاده” روز چهارشنبه ۱۸ اکتبر در پکن برگزار شد. شی جین پینگ، دبیر کل کمیته مرکزی حزب کمونیست، رئیس جمهوری خلق و رئیس کمیسیون نظامی مرکزی چین در مراسم افتتاحیه این مجمع شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت. شی جین پینگ گفت: امسال دهمین سالگرد مطرح شدن ساخت مشترک ابتکار “کمربند و جاده” از سوی من است. هدف اصلی از پیشنهاد این ابتکار، آموختن از جاده ابریشم باستانی، در نظر گرفتن ارتباط متقابل به عنوان خط اصلی و تقویت ارتباطات سیاستی، اتصال تاسیسات، تجارت بدون مانع، یکپارچگی مالی و پیوندهای مردمی با سایر کشورها و تزریق انگیزه جدید برای رشد اقتصادی جهان و گشودن فضای جدید برای توسعه جهانی و ایجاد بستر جدید برای همکاری های اقتصادی بین المللی است.

همکاری “کمربند و جاده” از قاره اوراسیا تا آفریقا و آمریکای لاتین گسترش یافته و بیش از ۱۵۰ کشور و بیش از ۳۰ سازمان بین المللی اسناد همکاری در مورد ساخت مشترک “کمربند و جاده” را امضا کرده اند. تاکنون سه دوره مجمعه همکاری بین المللی “کمربند و جاده” برگزار شده و بیش از ۲۰ سکوی همکاری چندجانبه حرفه ای در زمینه های مختلف ایجاد شده است.

همکاری “کمربند و جاده” وارد مرحله اجرایی شده و نقشه برنامه ریزی را به نقشه واقعی تبدیل کرده و تعداد زیادی پروژه نمونه و در جهت منافع مردم و بهبود زندگی آنها نیز در چارچوب آن به اجرا در آمده است.

همکاری “کمربند و جاده” از اتصال سخت به اتصال نرم گسترش یافته است. مشاوره مشترک، مشارکت مشترک و بهره برداری مشترک، باز بودن، سبز بودن و درستکاری، استانداردهای بالا، در جهت منافع معیشتی مردم بودن و پایدار بودن، به اصول مهم  و راهنمای ساخت مشترک با کیفیت بالای ابتکار “کمربند و جاده” تبدیل شده است.

در طول ۱۰ سال گذشته، ما با ایجاد یک شبکه ارتباطی جهانی متشکل از کریدورهای اقتصادی، مسیرهای اصلی و شاهراه‌های اطلاعاتی به عنوان چارچوب اصلی و با تکیه بر راه ‌آهن، بزرگراه‌، فرودگاه، بندر و شبکه خط لوله، و با پوشش زمین، دریا، فضا و اینترنت پرداخته ایم که به طور مؤثری گردش کالاها، سرمایه، فناوری و افراد از کشورهای مختلف را ترویج کرده و به احیای نیروی حیاتی جدید برای راه باستانی ابریشم هزاران ساله در عصر جدید یاری رسانده است.

ساخت مشترک «کمربند و جاده» به اصل مشاوره مشترک، مشارکت مشترک و بهره برداری مشترک پایبنده بوده، تفاوت بین تمدن‌ها، فرهنگ‌ها، نظام‌های اجتماعی و مراحل توسعه را پشت سر نهاده، مسیرهای جدید برای مبادلات بین کشورها گشوده، چارچوبی جدید برای همکاری های بین المللی ایجاد کرده، و بزرگترین مقسوم علیه مشترک را برای توسعه مشترک بشریت مد نظر قرار داده است.

رئیس جمهور چین با اشاره به تجربیات به دست آمده در ساخت و ساز کمربند و جاده اظهار کرد: ما اکنون به شناخت بالایی از این وضعیت رسیده ایم که روحیه جاده ابریشم بر پایه همکاری صلح آمیز، گسترش و فراگیری، آموختن متقابل و سود برابر، مهمترین منبع نیرو برای ساخت مشترک کمربند و جاده است. دلیل ماندگار شدن جاده ابریشم باستانی در تاریخ بشر، نه بر پایه جنگ و درگیری بلکه بر پایه حسن نیت کاروان های تجاری راهی این مسیر بوده است و این ماندگاری نه بر پایه نیروی اسلحه و تیراندازی بلکه با کمک کشتی های حامل محصولات و پیام دوستی به وجود آمده است. ساخت مشترک “کمربند و جاده” با تمرکز بر همکاری دوستانه و کمک به یکدیگر و با پایبندی به سود متقابل و اتصال و برقراری ارتباطات و سود برابر و در راه دستیابی به توسعه مشترک و همکاری های منافع مشترک همچنان ادامه می یابد و همواره با رویارویی ایدئولوژیک، بازی های ژئوپلیتیک و مقاومت بلوک های سیاسی، تحریم های یکجانبه، اجبار اقتصادی و «انزوا و قطع ارتباط» مخالف بوده و خواهد بود.

سران و رؤسای دولت‌های بیش از ۲۰ کشور از جمله رؤسای جمهور آرژانتین، شیلی، کنگو، اندونزی، قزاقستان، کنیا، لائوس، مغولستان، روسیه، صربستان، سریلانکا، ازبکستان، ویتنام به همراه نمایندگان عالی رتبه کشورهای مختلف و همچنین سران سازمان های بین المللی مانند آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد و دیلما روسف، رئیس بانک توسعه جدید در مراسم افتتاحیه این مجمع شرکت کردند.

همچنین ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، قاسم جومارت توقایف، رئیس جمهور قزاقستان، جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونزی، آلبرتو فرناندز، رئیس جمهور آرژانتین، آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی و آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل نیز در مراسم افتتاحیه این مجمع سخنرانی کردند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا