سفر آقای «شی» به استان «جیانگ‌شی» چه پیامی دارد؟

«شی جین‌پینگ» رئیس جمهوری خلق چین از ۱۰ تا ۱۳ اکتبر (۱۸ تا ۲۱ مهر) از استان «جیانگ‌شی» بازدید کرد و میزبانی یک سپموزیوم برای انجام ترتیباتی به منظور ترویج بیشتر توسعه با کیفیت بالای «کمربند اقتصادی رودخانه یانگ‌تسه» و خدمت بیشتر به مدرنیزاسیون به سبک چینی را برعهده داشت.

اما آقای «شی» طی این بازدید بر چه موضوعاتی تمرکز داشت و چه پیامی از آن برداشت می‌شود؟

اهمیت توسعه سبز

توسعه سبز مضمون اصلی تفکر تمدن اکولوژیکی شی جین‌پینگ محسوب می‌شود. محتوای این بازدید آقای شی از جیانگ‌شی متنوع بود به گونه‌ای که از احیای اکولوژیکی خط ساحلی رود زرد تا تحول و به روزرسانی شرکت‌های پتروشیمی به توسعه سبز را در بر می‌گرفت؛ تمام اینها منعکس کننده تاکید وی بر حفاظت اکولوژیکی و توسعه سبز است.

رهبر چین با توجه به توسعه کمربند اقتصادی رودخانه یانگ‌تسه بر «اولویت اکولوژیکی» تاکید کرد. وی اشاره کرد که در طولانی مدت، ‌ترویج توسعه با کیفیت کمربند اقتصادی رودخانه یانگ‌تسه به شکلی اساسی به محیط زیست اکولوژیکی با کیفیت بالای حوزه آبریز رودخانه یانگ‌تسه وابسته است.

وی گفت: ما باید مشترکا بر حفاظت گسترده تمرکز کنیم و از توسه بی رویه اجتناب ورزیم و باید گذار سبز انجام دهیم و به روزرسانی صنایع را به عنوان یک اولویت اصلی انجام دهیم.

آقای شی افزود: باید بهره‌برداری و توسعه صنایع سبز و کم کربن را تسریع بخشیم، فعالانه فناوری‌های سبز و محصولات را توسعه دهیم، درجه سبز بودن اقتصادی را بهبود بخشیم و پتانسیل و بنیه توسعه را ارتقاء بخشیم.

کمربند اقتصادی رودخانه یانگ‌تسه با طراحی حوزه‌ها و مسیرهای جدید برای دستیابی به توسعه نوآورانه، یک کمربند توسعه سبز و یک کمربند اقتصادی طلایی محسوب می‌شود.

این کمربند اقتصادی ۱۱ استان و شهر در امتداد رودخانه یانگ‌تسه را تحت پوشش قرار می‌دهد که از لحاظ اندازه جمعیت و مجموع تولید اقتصادی معادل «نیمی از چین» است.

شی جین‌پینگ با توجه به نقشه اقتصادی کمربند اقتصادی رودخانه یانگ تسه، امیدهای زیادی به آن دارد. او معتقد است که رودخانه یانگ تسه و کمربند اقتصادی رودخانه یانگ‌تسه به عنوان یک آبراه طلایی در میانه چین و یک بخش مهم اقتصاد چین، پتانسیل عظیمی در ساخت یک الگوی توسعه و نوآوری دارد و آن چیزی است که توسعه را شکل می‌دهد.

رئیس جمهور چین در این بازدید بار دیگر بر لزوم طراحی فعالانه تحقیقات فناوری در حوزه‌های و مسیرهای جدید، تداوم ارتقای رقابت‌پذیری اصلی صنعت تولید، تسریع توسعه صنایع نوظهور راهبردی و صنایع آینده و ترویج توسعه زنجیره صنایع سودمند و ساخت زنجیره صنعتی نوظهور تاکید کرد.

ترویج حفظ میراث فرهنگی رودخانه یانگ‌تسه

تفکرات فرهنگی آقای شی بر لزوم تداوم حفظ محتوای فرهنگی چین و ترویج گذار خلاقانه و توسعه نوآورانه فرهنگ سنتی عالی چین تاکید دارد.

این بار رئیس جمهور چین به استان جیانگ‌شی رفت تا از میراث فرهنگی و پروژه‌های توسعه‌ای و پروژه‌های فرهنگی بزرگ بازدید کند.

او بر این باور است که حفظ، میراث‌داری و ترویج فرهنگ رودخانه یانگ‌تسه بخشی مهم از ترویج توسعه کمربند اقتصادی رودخانه یانگ‌تسه محسوب می‌شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا