رییس جمهور چین عضویت ایران در «بریکس» را تبریک گفت

«شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری خلق چین صبح 24 آگوست (2 شهریور)، در حاشیه برگزاری اجلاس سران «بریکس» در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی با «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری ایران دیدار کرد.

«شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهوری خلق چین صبح ۲۴ آگوست (۲ شهریور)، در حاشیه برگزاری اجلاس سران «بریکس» در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی با «سید ابراهیم رئیسی» رئیس‌جمهوری ایران دیدار کرد.
رهبر چین در این دیدار عضویت ایران در بریکس را تبریک گفته و تاکید کرد که با تلاش‌های مشترک همه طرف‌ها، نشست سران بریکس تصمیم به گسترش عضویت گرفت که یک رویداد تاریخی است.

وی افزود: اعضای جدید همه از کشورهای با نفوذ هستند و  اطمینان دارم که  پیوستن آنها به بریکس تأثیر زیادی بر جهان خواهد گذاشت. چین مایل به تقویت همکاری با ایران در سکوهای چند جانبه از جلمه بریکس است تا به توسعه قوی و سالم چندجانبه‌گرایی کمک کند.

شی جین ‌ینگ خاطرنشان کرد: پس از سفر موفقیت آمیز آقای رئیس جمهور به چین در فوریه سال جاری، نهادهای مختلف دو کشور برای اجرای اجماع مورد نظر ما قدم برداشتند و به نتایج مثبتی دست یافتند. بسیار خوشحالم که با تلاش مشترک چین، ایران و عربستان سعودی به آشتی دست یافته و به برقراری امنیت و ثبات در خاورمیانه کمک کرده است. چین مایل است همراه با ایران ضمن تحکیم دوستی، تعمیق اعتماد متقابل و ادامه حمایت از یکدیگر در موضوعات مربوط به منافع اصلی یکدیگر، تلاش کنند تا روابط مشارکتی راهبردی جامع بین چین و ایران به نتایج بیشتری برسد.

رئیسی نیز در این دیدار گفت: ایران از حمایت چین از عضویت کامل ایران در بریکس تقدیر و تشکر می‌کند. عضویت ایران در بریکس ضمن تزریق انگیزه جدیدی برای توسعه روابط ایران و چین، برای تقویت همکاری‌های دو کشور در بسترهای چندجانبه سودمنده بوده و همچنین به ترویج بهتر اجرای ابتکارات «توسعه جهانی»، «امنیت جهانی» و «تمدن جهانی» که توسط رئیس جمهور شی جین پینگ مطرح شده، کمک می‌کند . از رئیس جمهور شی جین پینگ برای ایفای نقش مهم در پیشبرد گفتگو و آشتی بین ایران و عربستان تشکر می‌کنم.

وی ادامه داد: گسترش عضویت بریکس نشان می‌دهد که یکجانبه‌گرایی رو به افول است. ایران به شکلی تزلزل‌ناپذیر بر تعیمق روابط مشارکتی راهبردی همه جانبه ایران و چین پایبند بوده و مایل است همراه با چین برای تقویت همکاری‌های راهبردی همه‌جانبه بین دو کشور و ترویج فعال همکاری در ساخت مشترک ابتکار «کمربند و جاده» همکاری کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا