صادرات اسلحه آمریکا به خشونت جهانی دامن می زند

همانطور که همه می دانیم، خشونت مسلحانه امروزه در ایالات متحده به یک “اپیدمی” تبدیل شده است و این “اپیدمی” از طریق گسترش سلاح در ایالات متحده به سایر کشورها و مناطق جهان نیز صادر می شود. خبرگزاری بلومبرگ اخیراً یک گزارش تحقیقاتی منتشر کرده است که نشان می دهد چگونه ایالات متحده صادرات اسلحه را ترویج می کند و به خشونت جهانی دامن می زند.

در ۶ اکتبر ۲۰۲۲، یک فاجعه شدید در مهدکودکی در استان نونگما لامفو در شمال شرقی تایلند رخ داد که قاتل ۳۶ نفر از جمله بیش از ۲۰ کودک ۲ تا ۵ ساله را با اسلحه و چاقو کشت. این مرگبارترین حادثه تیراندازی توسط یک فرد در تاریخ تایلند بود. بلومبرگ گزارش داد که قاتل از یک تپانچه P365 سیگ سائور استفاده کرده است که از کارخانه تولید کننده اسلحه آمریکایی سیگ سائور در نیوهمپشایر ایالات متحده به نونگما لامفو در تایلند صادر شده است.

سیگ سائور  بزرگترین صادرکننده اسلحه ایالات متحده است. طبق آمار اداره الکل، تنباکو، اسلحه گرم و مواد منفجره ایالات متحده، از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱، فروش اسلحه سیگ سائور  در خارج از کشور به ۹۳۶۰۰۰ قبضه سلاح رسیده و این رقم  بسیار بالاتر از سایر تولید کنندگان اسلحه در ایالات متحده است.

جمعیت ایالات متحده بیش از ۳۳۰ میلیون نفر و تعداد اسلحه های موجود در دست مردم حدود ۴۰۰ میلیون قبضه است اما حتی با وجود دو قطبی شدن جامعه آمریکا و افزایش تقاضای مردم برای اسلحه، شرکت هایی مانند سیگ سائور از جستجوی خریداران جدید در خارج از کشور دست برنداشته اند و به گسترش فروش ادامه می دهند. از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۲۲، فروش اسلحه های آمریکایی در خارج از کشور افزایش یافته است و در مجموع بیش از ۳.۷۲ میلیون اسلحه در ۱۷ سال گذشته بوده است. به گفته بلومبرگ، اگرچه این رقم در مقایسه با فروش داخلی اسلحه در ایالات متحده ارزش ذکر کردن هم ندارد، اما تأثیر آن بر کشورهای دریافت کننده بسیار زیاد بوده است. به عنوان مثال تایلند یکی از مقاصد اصلی صادرات اسلحه از ایالات متحده است که از ۳.۷۲ میلیون اسلحه صادراتی آمریکا ۷۹۵۰۰۰ قبضه آن به تایلند فروخته شده است.داده ها نشان می دهد که تعداد جرایم مربوط به اسلحه در تایلند از ۳۴۰۴۳ در سال ۲۰۱۶ به ۴۸۵۰۹ در سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است که افزایشی ۴۳ درصدی داشته است.

یک مطالعه جدید در ایالات متحده  نشان می دهد که ۳۷ درصد از سلاح های گرم کشف شده و ردیابی شده از صحنه های جرم در خارج از آمریکای شمالی به طور قانونی از ایالات متحده صادر شده است.

علاوه بر صادرات قانونی، قاچاق سلاح های آمریکایی یعنی صادرات غیرقانونی نیز ثبات اجتماعی بسیاری از کشورها را به خطر می اندازد. به عنوان مثال در مکزیک که همسایه ایالات متحده است، دولت این کشور تخمین می زند که سالانه حدود ۲۰۰۰۰۰ اسلحه آمریکایی به مکزیک سرازیر می شود. بر اساس گزارش اداره الکل، تنباکو، سلاح گرم و مواد منفجره آمریکا، بین سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۸ میلادی ۷۰ درصد از کشفیات رسمی اسلحه در مکزیک از ایالات متحده بوده است.

اسلحه های ساخت ایالات متحده در حال سرازیر شدن به کشورهای دیگر هستند و تهدیدی جدی برای سایر کشورها به شمار می روند. پشت افزایش صادرات اسلحه توسط سازندگان آمریکایی تبانی بین دولت ایالات متحده و بازرگانان و تعقیب دیوانه وار آنها برای دست یافتن به سود بیشتر است.

به منظور فروش بیشتر اسلحه به کشورهای دیگر، تولیدکنندگان اسلحه آمریکایی و گروه های لابی فروشنده سلاح به صدور فرهنگ اسلحه به اصطلاح آمریکایی ادامه می دهند و تبلیغ می کنند که بهترین راه برای مبارزه با خشونت، مسلح کردن مردم عادی است.

بلومبرگ در گزارشی اشاره کرد که محافل تجاری و سیاسی آمریکا برای بازاریابی در خارج از کشور برای فروش اسلحه آمریکایی با یکدیگر متحد شده اند.

در سال ۲۰۲۰، دولت ایالات متحده فرآیند رسیدگی صادرات سلاح گرم را تسهیل کرد و نظارت بر صادرات برخی از سلاح‌های گرم را از وزارت خارجه به وزارت بازرگانی ایالات متحده منتقل کرد. در پس کاهش نظارت بر صادرات اسلحه، تبانی گروه های ذینفع سیاسی و تجاری وجود دارد. بر اساس گزارش بلومبرگ، در سال ۲۰۱۶، سیگ سائور ۱۰۰۰۰۰ دلار به کمیته اقدام فوق العاده برای حمایت از انتخابات ریاست جمهوری ترامپ اهدا کرد.

این امر در زمانی که دموکرات ها در قدرت بودند نیز دیده می شود و سیگ سائور و دیگر تولیدکنندگان اسلحه آمریکایی در آن زمان نیز از مزایای زیادی بهره بردند. در سال ۲۰۱۴، در دوره دوم دولت اوباما، وزارت بازرگانی آمریکا شروع به ارائه خدمات VIP به خریداران خارجی اسلحه در نمایشگاه های تجاری لاس وگاس کرد. پس از به قدرت رسیدن جو بایدن، سود صادراتی این تولیدکنندگان اسلحه ادامه یافت. وزارت بازرگانی آمریکا همچنین به جذب خریداران خارجی برای این سازندگان اسلحه نیز کمک می کند و آنها را در نمایشگاه های تجاری سالانه در لاس وگاس همراهی می کند و یک پورتال آنلاین برای برقراری ارتباط بین  خریداران خارجی  و سازندگان اسلحه آمریکایی  فراهم می کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا